Dominik Stroukal: Přijde krize? Pochopte ekonomiku a připravte se na budoucnost

Dominik Stroukal: Přijde krize? Pochopte ekonomiku a připravte se na budoucnost

Dominik Stroukal je ekonom, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) a ekonomickým poradcem SatoshiLabs. Také vyučuje na Metropolitní univerzitě Praha. Je autorem několika knih o kryptoměnách a ekonomii jako například Ekonomické bubliny nebo Sex, drogy a bitcoiny. Hostem mého podcastu je už podruhé (poprvé v roce 2019).

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • jak funguje česká ekonomika 
  • zda máme očekávat velkou krizi
  • co dělají vysoké úrokové sazby 
  • propojenost inflace a nezaměstnanosti
  • změny ve vzdělávání (zda jsou potřeba a kde) 
  • a samozřejmě pohled na kryptoměny

O epizodě

V této epizodě si s Dominikem Stroukalem povídáme o tom, jak se dostal do poradního týmu české vlády a jak pro ně skládá meníčko prorůstových návrhů. Dominik vysvětlil, jak je to v Česku s HDP (hrubým domácím produktem). A jak se jeho skupina v NERV snaží zvednout českou ekonomiku. 

Dále se zabýváme otázkou krize. Co to znamená, když je stát v krizi a proč Česko v té ekonomické není. Dostává se mi vysvětlení, co dělají vysoké úrokové sazby. U tohoto tématu se dotýkáme inflace a nezaměstnanosti. Dominik vysvětluje, jak jsou tato témata propojená. Také přiznává, že tak vysokou inflaci nečekal. Zároveň dodává, že máme nejnižší nezaměstnanost v EU. V Česku se podle něj jen tak nestane, že by stroj nebo člověk bral někomu jinému práci. 

Zajímalo mě také proč Česku v některých odvětvích chybí vize. Podle Dominika chtějí být Češi ve všem nejlepší a na příliš věcí se nespecializují. Toto téma vysvětluje na českém školství. Podle něj se musí přenastavit pravidla a inspirovat se v zemích, kde se to dělá dobře, ale může trvat i 30 let, než se změny propíšou do pracovního trhu. 

Také mi nedalo se nezeptat na kryptoměny, o kterých Dominik napsal několik knih. Dnes už nestíhá každodenně sledovat jejich vývoj, ale stále k nim má stejný přístup. Děje se toho v kryptosvětě moc a nestíhá to sledovat. Také se dotýkáme umělé inteligence a toho, jaká bude její úloha ve školství. Nahradí AI lidi na pracovním trhu? 

Dominik byl poslední dobou spojován s výrokem v rozhovoru Čestmíra Strakatého o tom, že nechce dávat děti do školky. Proto jsme se v rozhovoru dotkli i tohoto tématu. Nové modely vzdělávání mají ve společnosti podle něj své místo. Baví ho je prozkoumávat a je v tomto hodně otevřený. Vypráví o svém působení v roli učitele na střední škole. Chápe, že změny nejsou tak jednoduché. 

Ke konci rozhovoru se dotýkáme volného času a problému s dojížděním. Podle Dominika bysme se měli vrátit v čase zpět a udržovat dobré sousedské vztahy. Zlepší to životy nám všem.Zajímavé odkazy a epizody

Partnerem podcastu jsou

Fondee – nejjednodušší cesta k investování. Nyní s novinkou – investujte svým dětem za snížený poplatek. Použijte promokód PROTIPROUDU na 3 měsíce správu účtu ZDARMA.

Viessmann – výrobce prvotřídních tepelných čerpadel. Více informací naleznete na webu tepelka.cz

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory