Jakub Vejmola alias Kicom: Chci, aby z Bitcoinu byly celoplanetární peníze

Jakub Vejmola alias Kicom: Chci, aby z Bitcoinu byly celoplanetární peníze

Kicom aka Jakub Vejmola je známý díky Bitcoinovému Kanálu. S Kicomem mluvíme o jeho podnikatelských začátcích, o kryptu vs. Bitcoinu i o tom jak si vydělávat tvořením.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

Přepis epizody

Ahoj, já jsem Dan Tržil a sledujete další díl podcastu Proti Proudu. Do dnešního dílu přijal pozvání Jakub Vejmola alias Kicom – známý youtuber, tvoří bitcoinový kanál. Já s Kicomem proberu trochu i bitcoin. Vezmu to trošku jinak. Pobavíme se o tom, co dnes bitcoin znamená, proč ho Kicom vidí trošku mimo ostatní kryptoměny, jak o tom dnes přemýšlí, kam se to vyvinulo za poslední roky a spoustu dalších kryptoměnových řečí spolu vedeme. Bavíme se i o tom, jak se stal profesionálním tvůrcem obsahu, jak se mu podařilo dostat se do pozice, kdy dnes je podle mě nejvýznamnějším člověkem, který mluví právě o bitcoinu a vzdělává lidi v kryptoměnách atd. Mluvíme i o tom, co mu v životě dělá radost. Je to klasický rozhovor Proti Proudu – trošku ode zdi ke zdi, ale dozvíte se spoustu zajímavých informací. Pojďme na to, Jakub Vejmola aka Kicom.

 

Kicome, díky moc, že jsi přijal moje pozvání do Proti Proudu. Ahoj.

 

Já moc děkuju za pozvání. Čau.

 

Já vím, že ty asi nejvíc mluvíš o bitcoinu a kryptoměnách. Já jsem chtěl začít trochu jinak a vůbec tvou cestu, že jsi teď ten bitcoinový influencer a evangelista. Kde začala ta cesta?

 

Byl jsem tou věcí fascinovaný. Těsně předtím jsem dělal after effects, respektive jsem se vždycky věnoval videu, a to už od nějakých 15 let, kdy jsem dostal první digitální kameru, kdy jsem běhal a natáčel všechno možné. Bavilo mě to, natáčel jsem to a stříhal to. Pak jsem se dostal k motion designu. 7 let jsem dělal grafické šablony, které jsem dával online na takové stock tržiště, kde se prodávají licence. To mě živilo a bavilo. Pak mě to v jisté fázi přestalo bavit. V té době já jsem už asi poněkolikáté objevil bitcoin, protože jsem o něm už slyšel mockrát. Vždycky jsem nad tím mával rukou, že ti lidé, co si to kupují, jsou úplní blbci. Pak jsem si to trošku nastudoval, hrozně mě to chytlo. Považoval jsem to za něco neuvěřitelného, co spousta lidí nevidí, že tady vzniká – nějaký paralelní peněžní vesmír. Taky jsem začal jinak přemýšlet o penězích jako takových, protože jsem do té doby netušil, jak fungují. Jakmile jednou přičichneš k bitcoinu, tak musíš zjistit, jak fungují ty standardní peníze, abys pochopil bitcoin. Je to mimochodem jedna ze skvělých věcí bitcoinu, že obecně vzdělává lidi v penězích. Najednou jsem zjistil, že o tom nikdo nedělá YouTube kanál. Ty už vznikaly zajímavé a ne s dětským obsahem a s blbostmi, ale už se tam prostě objevovala i tato témata pro dospělé. Já jsem si říkal, že tady chybí něco, kdo to ve videoformě lidem vysvětlí. Byla knížka Dominika Stroukala. Ten vystupoval, pak Karel Filner jezdil nějaké svoje road show. Spousta lidí kolem paralelní polis se tomu věnovala, ale já jsem měl pocit, že chybí YouTube kanál.

 

Jaký to byl rok přibližně?

 

Já jsem o tom takto přemýšlel po roce 2018 poté, co se to zřítilo. V roce 2017 to vyletělo na 20, pak to spadlo. Já jsem stále věřil a říkal jsem si, že ten cyklus se v podstatě pořád opakuje. Je to nějaká psychologická věc, že to vždycky spadne, pak to někdo nakoupí a jde to výš. Pevně jsem věřil, že se to zase zvedne. Měl jsem to štěstí, že ten kanál jsem nakopl v únoru 2019. To ten bitcoin byl úplně nejníž, asi za 3 500. Myslím si, že do jisté míry mi to přidalo ten kredit, že jsem věřil. Udělal jsem ten kanál v podstatě na dně. Pak jsem se svezl na léto na nějakých 13 800, aby se to zase sesypalo a pak to udělalo brutální dip v koroně. Pak to bylo takový všelijaký. Minulý rok 64 a pak 69 tisíc. Teď se to zase vysypalo samozřejmě. Takto byla ta cesta. Já jsem to chtěl všem říct, že jak to, že to nevidíte? Měl jsem pocit, že jsem schopný udělat takový videokurz – co to je a jak to funguje. Dnes to přerostlo v něco jiného.

 

Ty jsi říkal, že už předtím jsi byl takový „podnikatel“, že ses živil sám na sebe. Kdy ses rozhodl, že budeš toto dělat jako práci? Furt pro spoustu lidí by to bylo, že budu dělat, co jsem dělal, a do toho si budu bokem zkoušet rozjíždět YouTube kanál a uvidím, jestli to bude fungovat.

 

Já tím, že jsem 7 let předtím dělal grafické šablony, tak ony fungují na principy, že to tam dáš a čekáš, co ti to vydělá. Ty musíš obětovat docela dost času a práce na tom, že něco vznikne, a ono se to dost možná nikdy neprodá. Mě se naštěstí dařilo prodávat. Věděl jsem, že se můžu věnovat tomu kanálu díky tomu, že z těch šablon pořád ještě chodily nějaké peníze a dodnes chodí. Teď už to není tolik. Tenkrát mě to normálně živilo. Byl z toho slušný plat. Dnes z toho měsíčně přijde třeba 10 tisíc korun. To je pořád takový už peníze zadarmo. Už se tomu nijak nevěnuju. To postupně umře. Bude to trendovat k nule. Mohl jsem si tenkrát dovolit ten luxus, že jsem se pustil do toho kanálu bitcoinového a řekl jsem si, že ještě přesně nevím, jestli mě to může živit. Možná na ten monetizační model ani nepřijdu, ale tak rok se tomu budu věnovat. Třeba těm lidem minimálně něco sdělím a uvidím. Po cestě třeba přijdu na to, jak z toho udělat podnikání. Zhruba po nějakých asi 8 měsících se mi to v podstatě povedlo. Navíc se tam stala věc, která byla pro mě velká vzpruha, když na podzim mě něco ocenil tím, že mi poslal jeden celý bitcoin na mou donate adresu. Já jsem to zveřejnil a řekl jsem, že tohle se stalo. Tenkrát byl bitcoin zhruba za 200 tisíc. To byl jednorázový signál pro mě. Ten člověk mi i napsal a řekl, že to děláš dobře. Myslím si, že máš nakročeno na to, abys v tom pokračoval, pokračuj v tom. Jenom budeš muset přijít na nějaký způsoby, jak to udělat, aby tě to živilo. Já už jsem v té době měl zhruba rozmýšlené, že chci založit Patreon. Já jsem tam měl původně úplně zakázanou reklamu, aby tam nikoho neotravovala. Pak ale přijdeš časem na to, že tam ta reklama musí být, protože YouTube tě v podstatě jinak netlačí moc dál. Ale i ta reklama začala něco vydělávat. Dodnes je to tak, že ten kanál žije z několika zdrojů příjmů. Těch zdrojů příjmů pro ten kanál je snad 6 nebo dokonce 7 – sice menších, ale poskládá to docela pěknou výplatu – jak kdy mimochodem. Minulý rok to bylo daleko lepší, protože bear market.

 

Když řekneš pro lidi, co nemají představu, jak to funguje, ty samotné YouTube peníze. Ty jsou „nejjednodušší“, protože pro to nemusíš dělat nic moc navíc než tam zakliknout tlačítko. Je to výraznější nebo méně výrazné z příjmových kanálů?

 

Je to jeden z těch větších a výraznějších. Hlavně to tak bylo minulý, protože ty sledovanosti byly obrovské, protože bull market. Když to šlo nahoru, tak najednou ta videa měla 50 tisíc zhlédnutí. Lidi to zajímalo. Naskakovali i noví. To byl významný zdroj příjmů. Teď ten zdroj příjmů opadl třeba na 1/3 nebo na 40 %. Je to hodně dynamické v tom, že léta obvykle jsou dost slabší. Lidé tolik nesledují. Jsou na pivu, na zahrádkách, čili to je jeden z důvodů, proč já vždycky v létě si dávám pauzu. Nebudu streamovat. Sem tam něco vyjde, ale ten kanál hodně utlumím. Spíš si dám takový relax s rodinou a užiju si to léto, protože bůh ví, jak bude vypadat podzim obecně. Teď se hodně mluví o nějaké finanční krizi a tak. Je to taky pro mě takový čas se zamyslet nad tím, jak zrevidovat ten kanál, jestli udělat nový formát, jestli něco zaříznout, co udělat jinak. Já to mám pro sebe takový letní reset, co s tím. Když se vrátím k reklamám, tak je to nejjednodušší. Ty to zapneš. Dáš tam nějaké reklamy. Ideální je, když ti lidé koukají na celé video, to znamená snažím se vždycky, aby bylo zajímavé půlhodinové video, aby mi lidé nakoukali i tu reklamu, kterou můžu dát i dovnitř. Když to tam zaklikneš a máš ty dlouhé formáty, tak to může vydělávat docela slušně. Navíc já se pohybuju ve finančním segmentu. Tam není taková konkurence. Když děláš herní kanál, tak budeš vydělávat třeba pětinu toho, co vydělávají ty finanční kanály, protože tam inzerenti jsou ochotní zaplatit a nemají moc komu.

 

To dává smysl. Přijde mi na tom těžké, jak jsi říkal, že záleží hodně, jaký je trh, že ten feedback, že to dělám dobře nebo špatně nebo že jsem vymyslel něco super, je velmi ovlivněno tím, co se děje na trhu a jak se daří bitcoinu.

 

Extrémně. Spousta lidí mi říkala, že to není tím, že by byl bear market, ale ty už neděláš tak dobrý obsah. Já říkám, že dobře, že je možné, že za pár let jsem se už okoukal a možná říkám věci, co se lidem třeba tolik nelíbí atd., nicméně minulý rok na ten kanál během března přišlo najednou 11 tisíc nových odběratelů za jeden měsíc. Je ti jasné, čím to bylo. Bitcoin letěl do the moon. Teď přibývá na ten kanál třeba 500, 600 lidí. Možná dělám řekněme horší obsah, ale dělám ho o tolik horší, že jsem spadl z 11 tisíc na 500? Je to 20krát? Jsem 20krát horší Kicom? Já si myslím, že úplně ne. Je to jednoznačně tím, co dělá cena. Tím je to ovlivněno. To je pro mě nesporné.

 

Takže vlastně doufáš, že to zase vyletí nahoru.

 

Jo, ale tak to doufám samozřejmě i z toho důvodu, že v tom mám nějaké begy a věřím tomu, že to jednou bude stát daleko víc. Všichni, co ten graf někdy viděli, tak vědí, že bitcoin volatilní je. Všichni jsme si minulý rok si mysleli, že by to mohlo vyletět na 100 tisíc a nasazovali jsme laserové oči. Bitcoin je takový, že s tebou vždycky umí vydrbat, takže zase se to sesypalo. Já pevně věřím, že se to na all time high vrátím, ale kdy, to je otázka. Ještě je to teď tak, že on bude zřejmě s námi prožívat nějakou finanční krizi. Jenže ono to tak vypadalo i v covidu. Když se sesypal na 3 tisíce, tak všichni říkali, že to je blbý, to je konec. Všichni to prodali. Za půl roku si to měl na 10násobku. Já se držím strategie, že neprodávám nic. Já jsem tupý hodler, který to pořád má a spoří si z toho pomaličku a přikupuju. Respektive už naštěstí nepřikupuju. Mně část výplaty chodí přímo v bitcoinu, takže to je dobrý.

 

(partner podcastu)

 

Pro mě jestli něco tento pád udělal, tak bylo, že já jsem taky nikdy nic neprodal, ale bylo možná začít přemýšlet, kdy je ten exit plán. Taky jsem byl vždycky hodler. Myslím, že to spoustu lidí naučilo, že jak o tom přemýšlím, kdy něco realizovat, kdy to měnit jinam.

 

Tohle už mě hodně vyškolilo už v tom roce 2017 2018, kdy na některých těch altcoinech, které jsem si nakoupil, jsem měl papírové zisky velké například na litecoinu, který jsem kupoval poměrně pozdě – až někde na 90 dolarech. On vyletěl na 400. Já jsem se cítil jak Warren Buffett, nejchytřejší člověk na světě, který za 2 měsíce na tom měl xnásobky. Pak jsem představil i lidem a veřejně, že já mám pro bull market exit strategii, že budu prodávat. Na 40 tisících jsem měl první odprodej. Já jsem původně uváděl 5 %. Pak jsem to změnil jenom na 4, protože se mi nechtělo prodávat tolik. Dnes si říkám, že to mohlo být klidně těch 5 %. Dalších 5 % z toho, co jsem držel, jsem prodával na šedesáti. Měl jsem to udělané na 80, 100, 120 atd. Tam jsme se nepodívali, to už dnes víme. Ale zvládl jsem něco prodat na 40 a na 60. Dnes to vnímám dobře, že jsem se zahedgoval do toho zlého fiatu. Teď všichni ti hardcore bitcoineři mi to budou vyčítat, že jsem měl hodlovat. Jasně, ale já jsem se nějakým způsobem skutečně připravoval na to, co teoreticky může přijít. Spousta lidí měla strategii, že bude prodávat až nad tím kilem, protože to půjde na čtvrt až půl milionu dolarů. Říkali, že budou prodávat nad 100 tisíci. Já říkám, že jo, ale to nemůžeš vědět. To se může sesypat i dřív. Já jsem si taky myslel, že to bude daleko později, ale ten plán jsem měl. Zase jsem se ho držel. Dnes jsem moudřejší v tom, že nevíš, co bude. Ta doba bude taková, že jsem rád, že mám nějakou rezervu, ale dále se držím toho, že – teď nebudu blbej a nebudu když je to na 20 něco prodávat, když jsem mohl prodávat daleko líp. S bitcoinem to může být klidně i horší, protože pokud doba bude zlá a lidé nebudou mít na nějaké hypotéky nebo na energie, tak dost možná někteří z nich prodávat budou. To já nevím. Zároveň se držím toho, co říkám často na kanálu, že všichni ví hovno. My nevíme. Teď se spekuluje o tom, že ta krize přijít nemusí a že centrální banky začnou sypat peníze do oběhu. Já nevím. Moje strategie byla prodávat na 40, 60, na 80, ale rozhodně ne na 20, takže teď nedělám nic.

 

Dobrá lekce z toho je říct si nějakou strategii. Pak se toho držet. Nenechat se rozházet.

 

Plus jsem to měl nastavené tak, že nechci prodat více než polovinu. Určitě ne teď v tomto cyklu. Já tomu věřím dlouhodobě. Je to pro mě i spoření na stáří nebo možná něco pro děti, i když dětem tolik peníze nechávat nechci. Chci, aby se je naučily vydělávat samy. To moje hodlerství spočívalo v tom, že já bych se nikdy nezbavil všeho svého bitcoinu, to určitě ne, ale je dobré o tom přemýšlet. Ten svět tě trochu nutí tak trošku gamblit. Nebo o tom alespoň trošku přemýšlet a hedgovat na horší časy.

 

Mně se líbilo, jak jsi říkal, že všichni ví hovno. Ať máš svůj nějaký názor jakýkoliv, tak na internetu vždycky najdeš nějaké relativní chytré lidi nebo vypadají, že tomu musejí hrozně rozumět a podpoří tvůj názor. To najdeš na jakýkoliv názor, který máš.

 

Přesně tak. Spoustu těch i protichůdných názorů si přečteš a řekneš si, že on má pravdu. A pak u úplně opačného názoru si řekneš, že taky má pravdu. Ve výsledku si řekneš, že je to člověk, který tu pravdu měl mockrát, ale už se také mockrát mýlil. Dohledáš to. Teď jsem třeba zaznamenal na twitteru je myslím, že se jmenuje Jan Berka. Když spadl bitcoin, tak řekl, že je to over a je konec. Když to spadlo na 4 tisíce v koroně, tak řekl, že bitcoin skončil. Je konec. Nebyl konec. Mezitím šel bitcoin několikanásobně nahoru. Máš spoustu bitcoinových hejtrů, který píšou: „Jó, má pravdu.“ Často ti lidé se mýlí, i historicky. Oni se sem tam trefí. Všichni je plácají po zádech. Já si myslím, že je lepší si v hlavě udělat nějakou strategii. A ano, možná v čase ji trošku poměnit na základě nových tvých poznatků. Nejlepší je z těch věcí vinit sám sebe. Pokud já udělám tu chybu a řeknu, že tys tady udělal chybu, to musíš do budoucna změnit. Držím se toho, že tu zodpovědnost si myslím, že držím já.

 

To mi připomnělo, že jsem tu kdysi měl Daniela Gladiše. Bavili jsme se o akciích. Je to možná 5 let zpátky. Pak jsme se mimo mikrofon bavili o Tesle. On mi tenkrát říkal, ať to prodám, a to ty akcie byly tak 20krát méně než byly dnes.

 

Prodal jsi to?

 

Já to ani nekoupil, ale chtěl jsem to koupit a on mě od toho odradil. Pro mě to byla lekce, že i on, kterého považuju v rámci hodnotového investování za kapacitu, se mýlí jako se mýlí všichni. Nedá se najít Warrena Buffetta a jenom ho kopírovat.

 

On to mimochodem říká i o bitcoin. On ho nemá rád a píše o tom, že je to ponzi schéma. Pamatuju si to Teslu. Já jsem ji kdysi kupoval a vydělal jsem na ni, ale opustil jsem ji zbytečně brzy. To je moje investiční ponaučení, že jsem tu pozici neměl zrušit celou. Já to kupoval kdysi za nějakých 200 dolarů, ale to bylo ještě před tím 5násobným splitem. V dnešních cenách jsem ji kupoval za 40 dolarů. Ekvivalent koupě 200 dolarů je prodej za 500 – 1000. Zkrátka vydělal jsem na tom, ale dnes bych měl těch peněz daleko víc. Nechal jsem se trošku vycukat právě tou koronou, která to všechno shodila. Já to naštěstí neprodal v tom dipu, ale až když to šlo nahoru, tak jsem to odprodával. Říkal jsem si říkal, že jsem chytřejší než trh. Já vidím, že je to nesmysl a všechno to prodám. Celého jsem se toho zbavil a říkal jsem si, jak jsem dobrý. Ono to furt jelo nahoru a já už ty akcie zkrátka neměl. Přesně pan Gladiš je dobrý příklad, kdy je to velmi chytrý člověk. Vede Vltavu. O Tesle on říká, že to je scam posledních tak 5 nebo 7 let. Já nevím. Ta auta fakt jezdí.

 

On měl ale velmi dobré argumenty. On mi pak posílal nějaké prezentace, kde bylo ukázané, jak z toho utíkají ti top executives, jak žádný vysoký manažer v Tesle nevydrží. Když máš tu představu, že je tam něco prohnilého, tak si tam začneš dosazovat, že ty všechny věci to dokládají. Jak si ale říkal – nikdo neví.

 

Je to tak. Já jsem si na to udělal nějaký svůj názor. Teď třeba vidíš, že Ivo Lukačovič to nemá rád na Twitteru. Přitom tam sdílel ve svém statusu, že jedna ze věcí, co se Zemi může stát nejhoršího po hladomoru a válce, je hyperinflace, která teoreticky může vést k oběma těm věcem mimochodem. Já jsem chtěl napsat, že vidíte, tak to píšete jak bitcoineři. My máme nějakou odpověď. Nevím, jak moc dobrou, ale minimálně máme nějakou alternativu. Někteří lidé ten bitcoin nesnáší. Stejně tak spoustu lidí nesnáší Teslu. Nemají rádi Muska. I když tam poslední dobou chápu ty důvody, protože Musk mi přijde, že se poslední dobou už trochu zbláznil. Pořád si myslím, že to je génius.

 

Zrovna v té kryptokomunitě to už moc pozitivně vnímané není.

 

To rozhodně není. On se dost odepsal tím dogecoinem. Já si myslím, že on tomu snad i věří. Já pořád věřím tomu, že on není nějaký zlý člověk.

 

Myslíš, že je to jenom troll, který si říká: „Z koho si dneska vystřelím?“

 

Podle mě se mu líbí mince, která má v logu psa. Ha ha ha. Pojďme z toho udělat platidlo na Marsu. Možná je to částečně i tím, že on má Aspergera, tak ty věci může vnímat jinak. Já musím uznat, že já mu nerozumím, že on je trošku z jiného světa.

 

Na tom se asi shodnout všichni, ať už ti, co ho mají nebo nemají rádi. Jak ty dnes bitcoin vnímáš? Já jsem se tě nechtěl ptát, co to je, přestože vím, že ty základy umíš vysvětlit velmi dobře. Byli tu další lidé, se kterými jsme to trochu řešili. Myslím si, že co se mění, je takový hlavní use case nebo jak to lidé vnímají. Nejdřív to byli peníze budoucnosti. Pak to bylo digitální zlato protiinflační, což mám pocit, že v současnosti se taky úplně nepotvrdilo. Možná mi to vyvrátíš.

 

Já to dnes nejvíc vnímám pro sebe jako spoření, ale na nějaký dlouhý časový horizont. V tomto budu asi hodně papouškovat Pepu Tětka, protože jsem i jeho názory ovlivněný. Myslím si, že v dobrém. Já se snažím poslouchat lidi, o kterých si myslím, že jsou chytřejší a vzdělanější, než jsem já. To jsou třeba tihle ekonomové jako Dominik Stroukal a Pepa Tětek, kteří i pro mě byli na začátku velkými průvodci tím světem. Vážím si toho, že mě nějak přijali jako člověka, který tomu na začátku ekonomicky vůbec nerozuměl. Je to pro mě pořád spoření. Já nemám strach do toho pořád odkládat část výplaty. Myslím si, že se musíš dívat, jak by na samotný fundament, že těch věcí bude jenom 21 milionů. To je zásadní. Teď je problém ten, že ten náš svět neví, jak to má nacenit. Lidé říkají: „Jak tě to ochránilo proti inflaci, když to spadlo o 70 %?“ Já říkám, že jsem začal investovat daleko dřív. Už od 3 tisíc. Pak se to znovu propadlo na 3 tisíce před koronou. Dnes to spadlo na 20. Já jsem i v těch prvních investicích pořád krát několik. Pořád to takto vnímám. Jak ses ptal, jak se to změnilo, tak si myslím, že daleko víc je z toho dnes nějaký investiční asset. Tím, že ty velké americké fondy do toho šly, i se to nabízí retailu, že se to změnilo od nějakých peněz řekněme anarchistů k něčemu, co působí tak, že nás třeba pozvou na konferenci XTB, kde se řeší komodity, pozemky, akcie. Poslední panel je kryptoměny. My jsme se stali tou třídou assetů. Nemyslím si, že by to bylo nutně zlé. Akorát se tam stávají takové věci, že se skládají různé koše kryptoměn a co si mám do toho portfolia dát. Ty kryptoměny jako celý koš jsou come and go. Nějaký altcoin přijde. Teď ho nakoupí nějaký fond. Pak všichni vynáší do oblak ten fond, protože udělal 150 na Solaně. Ta Solana bude tady za rok nebo dva roky? Já nevím. Jsem si vcelku jistý, že bitcoin tady bude za 10 20 let. V tento okamžik je to bohužel tak, že ty fondy ten bitcoin částečně mají jako risk on asset. Když je nějaký průser ve světě, tak je to to první, čeho se zbavili. To se dost možná stalo, ale já vždycky říkám, že teď se to zase vrací do rukou lidí, kteří tomu věří trošku jinak, a to na základě těch fundamentů. Teď to kupují ti hodleři, pokud tomu skutečně věří. Já tomu věřím, takže to kupuju. Zase si myslím, že to přijde znovu. I v tom bear marketu bude znovu čas pro další i třeba banky, aby stavěli nad tím nějaké svoje produkty. Pro ně to může být další věc, co těm lidem budou prodávat a vytáhnou z nich nějaké poplatky. Ano, tohle se změnilo, ale nezměnil se fundament toho, co bitcoin je, a že má předepsanou monetární politiku a že je ho omezené množství. To je pro mě zásadní.

 

Furt mi to připomíná jinou formu zlata. Investuju do něčeho, co věřím, že tu vždycky bude, že to má nějakou hodnotu, přestože spoustu lidí si to dá do peněženky nebo do kapsy.

 

Asi jo. My se můžeme bavit i o tom, jestli zlato funguje jako zlato ve smyslu, že mělo být dávno několikrát nahoře, protože inflace tady je a zlato stojí tolik, co stálo 2 roky zpátky. Předtím toho tolik taky neudělalo. Teď je na úrovni, kde bylo v roce 2011. Ani nevykrylo tu inflaci v tuto chvíli. To se může změnit. Ono zase může vyletět a ty kolikrát vůbec nevíš proč. Budeš chodit na přednášky, kdy ti lidé budou říkat, že už to poletí. Jiní budou říkat, že to spadne, že to je k ničemu. Taky držím nějaké zlato. Myslím si, že to je poměrně dobrý uchovatel hodnoty na daleko delším časovém horizontu. Jinak s tebou souhlasím, že pro mě ten bitcoin do jisté míry je nějaký digitální zlato, ale plus to má tu platební funkci, že tím skutečně platit můžeš a nemusíš. Když nechceš, tak tím neplať. Teď s příchodem toho lightningu, který funguje velice dobře. Nasadila ho třeba brána Confirmo, takže všude, kde je Confirmo, zaplatíš lightningem. Takže na Alze můžeš platit lightningem.

 

Což pro zjednodušení ti to dělá rychlejší a levnější.

 

Ano. V podstatě bez poplatků. Když tím zaplatíš, tak to je řádově 5 nebo 10 halířů. To ani nepoznáš. Je důležité, že pro toho obchodníka on neplatí žádné poplatky žádnému zprostředkovateli. I oni třeba začnou přemýšlet, jestli pro ně zajímavý ten lightning přijímat. Správná kritika toho je: Proč bych prodával respektive, utrácel něco, o čem věřím, že se mi to zhodnotí. To je pravda. Mě se taky kolikrát nechce utrácet bitcoin, ale lidé, co ho drží třeba 5 6 let a kupovali ho za pár dolarů, tak nemám strach o to, že by to neutráceli. Oni to utrácejí, protože koupit si někde na chain kempu na konferenci kafe za 30 korun, oni to ani nepoznají. Oni to utrácejí velice rádi. On ten argument platí. Asi to utratit úplně nechceš. Já si taky chtěl půlku nechat, když byl ten bull run, ale zároveň ty taky nevíš, jestli nepřijde nějaký bear market. Rád si sem tam ty peníze chceš užít. Oni ve výsledku ty peníze k ničemu nejsou, pokud je nepřeměníš na nějaké služby nebo statky.

 

To platí obecně. Mě ještě překvapilo, že za poslední dobu se objevila i kritika bitcoinu z řad těch dřív hardcore anarchistů atd. Já jsem zaregistroval zhruba rok zpátky Roman Týc řekl něco – budu parafrázovat – že se to stalo hračkou mocných a že to nejsou už ty decentralizované lidové peníze, ale že tam máš velryby a fondy a probíhají tam nějaké manipulace.

 

Podle mě tam v podstatě probíhaly vždycky. Chápu, že třeba té řekněme hardcore anarchistické komunitě se nelíbí, že teď to ty fondy kupují, ale pokud ten bitcoin měl uspět, tak by bylo naivní, že se to nestane. Pro mě je to tak, že já bych chtěl, aby bitcoin uspěl a aby z něho byly celoplanetární peníze, aby došlo – jak říká Pepa Tětek – k té hyperbitcoinizaci. Já chci, aby to byli peníze všech. Pak se nemůžeš ubránit tomu, že se s ním bude různě obchodovat a spekulovat. Máme před sebou poměrně dlouhou cestu, protože on má 13 let. Je to všechno na začátku. Dnes nejsou skoro místa, kde s ním zaplatíš. Je to pár míst tady v Praze. Spíš to leze přes e-shopy, ale vlastně je to dobře, protože to znamená, že jsme ještě early, pořád na začátku. Já to chápu třeba z jeho pohledu nebo obecně od těchto lidí tu kritiku. Zároveň prostě říkám, že to bylo v podstatě nevyhnutelné.

 

(partner podcastu)

 

My už jsme se dostali ke kritice lidí. Teď jsem od tebe nedávno viděl Billa Gatese atd., že spoustu těch lidí, kteří to dokázali v tom „starém světě“ nebo reálném světě nebo současném světě, tak k tomu mají své výhrady. Mě ten argument, že to nechápou nebo že jsou hloupí nebo že si to dost nenastudovali nevím, jestli pro mě stojí. Podle mě Bill Gates, neznám ho, ale asi má čas si nastudovat věci. Asi předpokládám, že se do toho trošku podíval, když je to taková velká věc.

 

Myslím si, že u nich je to tak, že oni věří tomu, že takovou důležitou věc, jako jsou peníze, by měly ovládat státy a že to nepatří do rukou nějakého algoritmu, že to má být politický nástroj a že ty máš mít tu možnost, že když je nějaká krize, tak změníš nějakou úrokovou sazbu a uděláš kvantitativní uvolňování. To ten bitcoin prostě neumí. To bude věčný střet těchto dvou světů. Oni vždycky budou říkat, že potřebují v těch krizích peníze natisknout a pomoct té ekonomice. Já bych skoro rozporoval, jestli to funguje a jestli to funguje v nějakém long runu. Hlavně předtím taková věc nebyla. My máme nekryté peníze s neomezenou zásobou od 70. let, i když to bylo takové všelijaké s tím navázáním na zlato, ale ten svět fungoval. Fungoval i bez toho, aby takto extrémně se do toho vkládat ten stát. To bude věčný spor. Já jsem spíš fanoušek toho, aby to bylo předepsané předem, aby do toho nikdo nerýpal, že to bude daleko jednodušší, protože budeš vědět, kolik peněz bude příští rok, protože algoritmus to tam nasype sám těm těžařům. Možná i ta kritika spotřeby energie tam hraje nějakou roli, třeba pro Billa Gatese, který se zabývá ekologickými věcmi, ale když tohle trošku studuješ, tak zjistíš, že bitcoin spotřebovává energii, kterou víceméně nikdo nechce, která by byla vyplýtvaná. Tady v Praze ti nikdo těžit nebude, protože tady bude drahý proud. Ty si raději zařídíš někde nějakou bioplynku. Jednak to může být tento ekologickými rozměr, který je hodně nafouknutý. Pak to přesvědčení, že to má skutečně dělat stát. Jak se potkáváš s lidmi jako Pepa Tětek nebo Dominik Stroukal, tak časem pochopíš, že chceš, aby ten stát toho možná dělal co nejméně, zvlášť ty peníze aby nedělal. Ještě poslední dovětek – kdysi bylo nemyslitelné, že by církev fungovala bez státu. Pro mě je to pořád k tomu, jak jsme oddělili církev od státu, oddělíme peníze od státu. Může to fungovat klidně v podstatě nezávisle.

 

Pojďme se vrátit k té spotřebě energie. Já nějaké argumenty znám. Možná spoustu lidí, co nás sleduje, to nezná. Ono když ti běžní lidé, kteří ani si nejsou jistí, jak pořádně bitcoin funguje, vidí, že spotřeba se rovná spotřebě Argentiny nebo jakéhokoliv státu. Ono je to asi úplně jedno. Oni si říkají: „Ježiš, takové plýtvání. Dnes ty energie jsou hrozné drahé. Nejsou atd.“ Ano, Pepa Tětek říká, že banky taky spotřebovávají energii. To je jeden argument, na který si myslím, že furt ti běžní lidé neslyší, protože přeci banky jsou důležité atd. Proč je to podle tebe ty energie, které by se jinak vyplývaly?

 

Ty jako těžař vždycky budeš hledat to, abys byl konkurenceschopný, to znamená musíš někde levněji nakoupit ty těžící stroje, což teď půjde lépe než v bull runu. Pak chceš, abys byl konkurenceschopný a těšil co nejvíce do profitu, mít ten absolutně nejlevnější proud. Snažíš se ho někde sehnat. Ten nebude tam, kde ho někdo chce, protože pak po něm tam bude velká poptávka. Ty budeš platit víc. Takže se snažíš najít ty nevyužitý zdroje. Ten typický úkaz byl Čína, kde se vystavily vodní elektrárny. Tam se točila turbína naprázdno, protože nebylo komu ten proud dodávat. Oni tam extrémně snížili cenu proudu. Postavili to někde v Sečuánu, kde nic nebylo. Není tam žádná infrastruktura, nic. Tam šli těžaři, protože těm stačí elektřiny a internet. Internet si dnes zařídíš v podstatě bezdrátem, satelitem nebo si tam natáhneš dráty. To není problém. Potřebuješ velké množství proudu. To je pravda. Jedna z největších nebo dokonce největší vodní elektrárna na světě v Paraguayi – taky se tam někteří těžaři stahují. To je energie, která tam byla uvízlá, neboť ji nikdo na nic nechtěl. Oni to můžou roztočit, protože to zkrátka někomu prodají. Další dobrý argument je, jak ti těžaři ropy vypalují ten zemní plyn, který je tam jako odpadní produkt, takzvaný gas flaring, kdy vidíš hořet ty ropné věže a říkáš si: „Co to je?“ To je zemní plyn, kam bys musel natáhnout trubky nebo to nějak zkapalnit, což je tak drahý, že se to nevyplatí, tak oni to zapálí a vypálí do atmosféry. To je daleko víc neekologický, než když tam přijde někdo a řekne: „My bychom si ten zemní plyn vzali.“ Postaví tam malou kontejnerovou elektrárničku, rubou do toho zemní plyn. Spálí to ekologicky, protože to rozdělí na nějaké plyny. To CO2 tam bude vždycky, ale bude ho tam méně. Bude to daleko lepší, než kdybys vypouštěl přímo metan. Navíc z toho vyrobíš ten bitcoin. Protože máš země, které dotují energie, tak se stává, že by se těžil bitcoin extrémně z uhlí. Ono to tak z nějaké části pořád je, ale je to spíš díky tomu, že v těch zemích – to není tak, že kvůli bitcoinu se muselo pálit víc uhlí. Ono se pálí. Ti těžaři ho spotřebují. Nemyslím si, že by tady někdo v Praze teď rozjel nějaký minery, protože tu energii bude mít strašnou drahou. V Čechách a na Slovensku se používají bioplynky, že někdo má nějakou farmu s prasátky, kravičkami. Ty tam přijedeš s nějakou malou bioplynovou elektrárnou. Uděláš z toho odpadu plyn a spálíš ho. Z těchto věcí děláš bitcoin. Jeden z zásadních argumentů je, že ona je to dobře spotřebovaná energie, i kdyby byla z čehokoliv. My tím zajišťujeme otevřenou monetární síť, která nikoho necenzuruje. Vytváří konkurenci těm pokaženým státním penězům. Ten primární důvod není, že chceme ty nové bitcoiny. Ano, ta incentiva tam taková je, ale proč se pálí, je zajištění bezpečnosti té sítě. Staví se taková hradba energie kolem toho systému. To je dobře vynaložená práce, že toto děláme. Dělají to spíš mineři. Já to nedělám. Já už jsem mimochodem miner vypnul, protože jsem těžil nějaké ethereum doma jen tak jako hobík, ale teď s nárůstem těch energií se to nevyplatí, takže jsem to vypnul. To je přímý důkaz toho, že v těch domácích těžírnách lidi spíš jeli takové ty etherea a alt coiny, které se takto těží. Ethereum chce údajně přejít na proof of stake, takže tam by to teoreticky mělo i skončit. Mineři bitcoinu jsou fakt profíci. Hledají ten nejlevnější produkt, což je často uvízlá energie, kterou nikdo nechce.

 

Ideálně připojené na nějaké solární obnovitelné zdroje.

 

Zrovna na soláry by ti asi obecně kluci z brains řekli, že to není dobré, že solár je problematický, protože je to energie jenom přes den, kterou bys musel ukládat do baterek, ale i takové nějaké koncepty jsou. Teď na tom dělá třeba Blockstream. Já si pořád myslím, že ty nejlepší jsou vodní zdroje. Takto se těží třeba v Kanadě a myslím, že v Americe ve státě Washington, kde ta elektrárna dává poměrně dost proudu na to, že je to přebytek, že ten zbytek toho státu Washingtonu to nesežere. Oni jsou schopní toho produkovat víc. Tím pádem ať se tím zabezpečuje otevřená globální monetární síť.

 

Což ti trošku vyřazuje na příštích pár let Evropu, protože tady té energie asi jen tak víc nebude.

 

Já si myslím, že v Evropě se toho ani tolik netěží. Spousta těžařů je spíš v Kazachstánu, kde je dotovaný zemní plyn, protože je ho tam spousta. Teď je údajně dominantní Amerika. Hned po ní paradoxně zůstala ta Čína, ze které je údajně vyhnali. Ono spoustu těch těžařů tam zůstává under the radar nebo možná někoho uplatili nebo to možná někdo tolik neřeší. Údajně je z hash ratu vidět, že Čína zůstává jako druhá. Ten zákaz byl dobrý v tom, že jedna z těch kritik bitcoinu byla, že to všechno ovládají Číňané. Tam bylo třeba 50, 60 % hash ratu. Tím, že to zakázali, tak se spousta těžařů přesunula do státu Washington, Texas a obecně do Spojených států a Latinské Ameriky.

 

Taky se hodně mluvilo na jaře v souvislosti s válkou na Ukrajině, že Rusko bude používat kryptoměny k obcházení nějakých sankcí. Ani nevím, jak jestli se to nějak vyplnilo.

 

Myslím, že se to moc nepotvrdilo, v podstatě vůbec. Byly to nějaké možná jednotky případů, kdy se to dalo možná. Spíš to bylo o tom, že už v těch kryptoměnách někdo už byl. Když to začalo, tak jsi měl malou šanci přesunout tam větší množství majetku. On se ve výsledku podle mě v novinách ten narativ ani moc nejel. I mě překvapilo, jak hodně byli novináři informovaní, kteří nejeli slepě, že ti oligarchové budou obcházet sankce. Naopak psali, že z toho, co víme, se to moc nepotvrdilo. Spíš jsou někde zaparkované nějaké jachty, které se stahovaly do přístavů. Je to podobné, když se uvádělo, že spousta lidí utekla s kryptoměnami na hardwarové peněžence. Takové případy taky byly. Já jsem rád, že to takto pro spoustu lidí fungovalo, ale zdokumentovaných takových případů je pár, možná desítky lidí, kteří sem přišli s kryptoměnami. Pro ně to skutečně fungovalo, ale nebyl to nějaký monster use case. I když my nevíme, kolik lidí to reálně bylo. Bavíme se o zdokumentovaných případech.

 

Ještě ten bitcoin maximalismus, což ty jsi k tomu taky došel, že jediné, co dává ve kryptoměnách, je bitcoin. Já o tom vždycky uvažuju, protože ať už ty nebo Pepa Bitcoin atd. došli ke stejnému názoru. Na druhou stranu měl jsem tady speciál o Web3 a DeFi. Je spoustu lidí, kteří říkají, že bitcoin nic neumí jako ethereum a spoustu těch altcoinů mají spoustu zajímavých use casů. Můžeš trošku vysvětlit, proč ty jsi k tomu došel? Já nevím, jestli to je bitcoin vs ethereum a ostatní nebo jak to vlastně vnímáš?

 

Já k tomu došel tak, že jsem byl napřed hrozný fanoušek všech těch use casů blockchainových. Postupně jsem si je vlastně vyvracel. Často jsem poslouchal i váš Kryptokec. Jeden byl třeba i o NFT, kde jsem měl pocit – tam byl tenkrát myslím Vláďa Vencálek, Karel Fillner. Přišlo mi, že jak si o tom povídali, tak si postupně vyvrátili ty use casy těch NFT. Já jsem si u toho říkal, že přesně tak. Nakonec jsem si došel k tomu, že blockchain je hrozně k ničemu věc kromě nestátních peněz. Ty můžeš vést nějaké transakce, na což je to skvělé, ale je to celé abstraktní, protože peníze jsou abstraktní. My si posouváme v účetní knize nějaká čísla. To nám stačí na to, abychom mezi sebou komunikovali hodnotu. Já jsem přišel na to, že kdykoliv ten blockchain potřebuje vědět něco z reálného světa, tak to vlastně ztroskotá na Oracle problému, že ty potřebuješ toho pozorovatele světa, abys tam doručil tu informaci. Pro většinu těch use casů okamžitě všechno padne, i když máš projekty, jako je chain link, který je schopen doručovat nějakým způsobem ty informace do blockchainů, ale já jsem i dosud – já tomu v roce 2017, 2018 jsem měl nakoupené všelijaké altcoiny a říkal jsem si, že to je paráda. Blockchain bude umět úplně všechno. Já ani moc neviděl doručené žádné věci. Nakonec i to ethereum skončilo u toho, že jsou to – oni začali jednu chvilku říkat, že jsou vlastně taky peníze, že jsou ultrasound money. Většina těch use casů je tam to DeFi. To máš jenom nějaké peněžní operace a půjčky. Ze všech use casů, co jsem kdy slyšel, z toho byly zase jenom ty peníze. Pro mě je ethereum horší monetární systém už jenom tím, že tam není určena ta konečná zásoba. Teď je čeká velká změna na proof of stake, která je v plánu několik let a nevím, jak dopadne. Neviděl jsem doručené nic jiného než peněžní operace, plus minulý rok ta spekulativní mánie kolem NFT. Tomu se spíš směju, protože mi to přijde totálně iracionální. Já jsem i poslouchal kousek tvého dílu, jak tam byl Pavel Přecechtěl a Petr Sanetrník. Slyšel jsem to víckrát. U spousty těch věcí jsem si říkal, že to už jsme všechno slyšeli v roce 2017 a 2018. Já to neviděl. Klidně ať vznikne nějaký metaverse svět, který udělá třeba Facebook. Jestli to lidi chtějí – já moc ne nebo nevím. Spousta lidem se z VR dělá špatně. To se třeba dá technologicky vychytat. Asi se to časem povede, ale na co je tam ten blockchain? Vyvrátil jsem si to postupně. Myslím si, že dokud se to někomu povede, tak budu tady souhlasit s Petrem Márou, že se to spíš povede nějaké korporaci, možná někdo jako Apple, který udělá svoje brýle a udělá z toho masovku. Možná to spíš bude něco jako že budeš mít – tenkrát byli Google Glass, že jsi chodil a viděl jsi tady navigaci. Já nevím, jak moc tohle bude awkward pro lidi na ulici, takže nevím. Prostě jsem si to postupně vyvrátil. Jestli tyhle věci mají pro někoho nějaký smysl a use case, tak ať je používá, ať si to klidně koupí. Já potřebuju si v něčem spořit a kupuju kvůli tomu bitcoin.

 

Chápu, co myslíš. Mně na jednu stranu z toho vyplývá, že to je zajímavé, ale kde je ta inovace? Chápu business case, všechno, jen mi přijde, že se všichni tváří, jak to je hrozná změna světa a inovací, akorát je to často přenesení něčeho, co funguje, do online světa.

 

Web3 z těch věcí mi přijde jako největší buzzword. Když se někoho zeptáš, co to je, tak má poměrně velký problém to vysvětlit. Je to vlastnění v digitálním světě. Pak když čteš use casy, tak to hodně plave na vodě. Já si chci poslechnout písničku na Spotify. To je můj use case. Já nepotřebuju vlastnit originál té písničky. Co to pro mě znamená? Dan bude poslouchat úplně stejnou písničku jako já, ne? Já budu mít doma nějaký certifikát, že mám originál té písničky? Já možná dokážu pochopit, že někdo sbírá LPíčka a ještě podepsaný. A má takovou úchylku, že to dá na gramofon a slyší praskání té jehly. Tomu rozumím. Myslím si, že je to hodně navázané na to fyzično, že ta věc existuje, ale nevěřím moc tomu, že budu mít na Spotify frčku u písničky, že já mám originál a někdo jiný ne. Jak to budu potom prodávat? Často se mluví o tom, že ty hraješ statusovou hru a chceš vypadat cool, že máš kabelku Gucci, ale co? Tak já ti budu ukazovat, že mám originál té písničky a ty ne! Víš, já tomu moc nevěřím.

 

Já trošičku chápu přenesení statusů do onlinu. Slyšel jsem, že někteří lidé si raději koupí hezké tenisky ve Fortnitu nebo hezký skin z první generace a machrují, že tam byli déle. Chápu nějaké statusové hry. Přijde mi, jak jsi mluvil o písničkách, že dobře, máš frčku a lístek na koncert, ty komunitní věci. Ne že by se to nedalo udělat jinak.

 

Právě. To je možná zásadní. Ono právě ten Fortnite funguje i bez Webu3 a NFT, protože to funguje v rámci té hry. Chápu to. Jednu dobu takto frčely skiny do Counter-Strika. Taky za to lidé utráceli strašné peníze a OK. Na to ale nepotřebuješ ty NFTčka, protože v okamžiku, kdy ta hra skončí, tak na co mi bude to NFTčko z té neexistující hry?

 

Ještě jedna věc ke kryptotrhu, kterou bys mi možná mohl vysvětlit. Včera zrovna jsem viděl nějaké video, kde Michael Burry – slavný investor z filmu Big Short, což shortoval realitní bublinu, tak napsal něco o tom, že kdo nechápe leverage v kryptu, tak nechápe, jak funguje kryptotrh. Jak funguje páka neboli leverage v kryptu? Protože do toho já sám nevidím jako takový amatérský nadšenec, ale předpokládám, že ty, když děláš ty technické analýzy, tak je to velký vliv.

 

Já dělám nějaké svoje tomu říkám šarlatánské analýzy, protože já nejsem žádný trader. Vůbec netraduju, nikdy jsem netradoval. Kdysi možná Teslu jsem si zkusil nějaké obchody, kdy se mi povedlo vydělat jednu akcii a pak ji zase prodělat. Tím jsem skončil. Já jsem pak objevil vůbec tu disciplínu jako technická analýza. Dodnes si trošku myslím, že je to taková astrologie pro chlapy.

 

Že si tam kreslíš ty trojúhelníky a čáry.

 

Já si je tam kreslím někdy taky. Nás to v té komunitě baví. Někdy to vyjde a někdy ne. Já všem říkám, ať to neberou moc vážně. Ty musíš jakoby uznat, že jsou nějaké úrovně, na které se koukají jiní lidé, takže nějaký efekt to asi má, ale je to takové souhvězdí velkého medvěda. Páka není něco, na co bych já kdy v životě chytnul, takže ti úplně neodpovím, ale pro mě to ani není moc důležité, protože já svůj bitcoin nijak nepákuju. Když bitcoin spadne teď na 20, tak je to dost možná tím, že tam fakt skutečně popraskaly ty obrovské záruky, co tam lidé mají, protože na těch kryptoburzách ty můžeš mít páky úplně obrovské a nesrovnatelně s tím, co je ve standardním světě. Jasně, ty můžeš mít na nějakých forexech ty velké páky, protože tam jsou malé pohyby u těch měn. Potřebuješ to zapákovat, abys tam něco udělal. Ty můžeš podobné páky udělat na bitcoinu, který už je tak sám volatilní. Ty si na nějakém Bybitu vzít páku krát 100. To je šílené. To jsou sebevraždy. Ti lidé si tohle vezmou a jsou okamžitě zlikvidovaní. Další věc je, že celý ten svět, zejména etherea a DeFi je poměrně dost přepákovaný tím, že tam můžeš dělat brutální kejle, že ty vezmeš ethereum. Pak ho vložíš jako collateral. Proti němu si vezmeš nějaké stable coiny v nějaké menší hodnotě, čili ten collateral musí být větší. Znovu si koupíš ethereum. Znovu ho tam dáš. Znovu si vytáhne. Zase ho tam uložíš. Zase vezmeš mít toho collateralu. Takto sám sebe pákuješ jakoby on-chain páka. Tihle lidé, když padají ty ceny, tak jim to potom všechno popraská. Oni nedostanou ten margin call, protože jim nemá ani kdo zavolat. My s kamarádem Gordym vždycky říkáme, že to je takový margin call bez toho callu. Prostě tě to zlikviduje. Teď se to celé zřítí. Oni tohle dělají i ty velké fondy. Teď vlastně skončil velký dubajský, původně singapurský fond, který byl naložený penězi v těch DeFi parádech, kdy ty v neregulovaném prostoru jsi mohl dělat úplně šílené věci. To je jeden z důvodů, proč si nemyslím, že tohle by byla záležitost pro nějakého retailového investora, protože ty tomu musíš hodně rozumět. Musíš umět řídit riziko. To si myslím, že je spíš práce pro ty fondy. Jak vidíš, tak selhávají i ty fondy. Jedna z velkých landing platforem Celsius taky v podstatě skončila. Jednoho dne řekla, že nebude vyplácet lidem vklady, že co tam úročili, tak jim prostě nedá, protože na to v podstatě nemá. Byli zlikvidovaní v rámci trhu na svých věcech. To je jeden z důvodů, proč maximalismus je i tak jednoduchý pro tebe, že ty si spoříš bitcoin, a je ti úplně jedno, že někomu někde praskají nějaké páky. Já mám tolik bitcoinu, kolik jsem měl. Ten sedí na trezoru a co? Já akorát teď to budu muset vysedět.

 

Já jsem četl několik Twitter vláken po pádu Terra (LUNA), že lidé, kteří mluvili, jak šli z 10 tisíc dolarů na 8ciferné částky. Pět let dennodenně do toho koukali. Pak spadli na nulu. To jsou husté příběhy. To není populární mluvit o tom, jak v kryptosvětě lidé přišli o všechno.

 

Tam bylo podle mě snad i hlášených potvrzených z těch případů nějakých 8 sebevražd z té Terry. Myslím si, že hlavně v Jižní Korey, protože tam slibovali hory doly. Mně to spousta lidí minulý rok předhazovalo, že podívej se na to. Je to dobrý projekt. Je to v první desítce. To je safe. Můžeš to dát do achoru, který dává 20 % a bla bla. Já jsem říkal: „Kluci, mě už to fakt nezajímá. Já už to slyšel tolikrát, že já to nebudu ani studovat.“ Já to začal studovat až v době, kdy se to zřítilo. Říkal jsem si, že z čeho se to vyplácelo? To nenapadlo ty lidi, že to prostě nemůže vydržet? Ony ty věci fungují velmi dobře bull marketu, kdy v podstatě tam do jisté míry funguje nějaká ponzinomika, protože nosíš další peníze od lidí a máš to z čeho vyplácet. Bylo to šílené. „Oni to zajišťují bitcoinem. To by se ti mělo jako bitcoinerovi líbit.“ Ale dopadlo to jedině tak, že když to padalo, tak prodali i ten bitcoin. Dost možná ten bitcoin tenkrát poslali ještě níž tím, že to zlikvidovali. Stejně o něj jenom přišli. Pro mě na tom je nejhorší to lidské neštěstí, že tam byli fakt kluci, co z relativně mála peněz, třeba z 50, 100 tisíc udělali možná desítky milionů dolarů, něco takového. Ty potom, když se ti to zhroutí, tak ty jsi nepřišel o těch původních 50 tisíc. Přišel, ale psychologicky ty už ses viděl na jachtě s miliardami nebo miliony. Z toho jsou pak ty sebevraždy. To je strašně nebezpečné. To mě mrzí, že pak když přijdeš někam do televize a zeptají se tě na kryptoměny, tak se tě zeptají na Lunu. Já říkám, že s tím já nemám nic společného. Mě to nezajímá. Ano, tohle se tam děje, a proto teď dochází ve světě bitcoinu a kryptoměn k takovému tomu, co píše často Pepa Tětek na Twitteru, že bitcoin not crypto, že to jsou dvě různé věci. Krypto a bitcoin – i ta bitcoinová komunita má potřebu se od světa kryptoměn trošku distancovat od zbytku světa kryptoměn.

 

To jsi mi trošku napověděl s Twitterem, jak zvládat twitterové a obecně onlinové diskuse? Takže ty krypto diskuze můžou být hodně vyhrocené. Pro spoustu lidí je to hobby nebo já nevím. Jak ty k tomu přistupuješ?

 

Já to moc nezvládám. Když se tam mám s někým hádat, tak to spíš vzdám a třeba už ani neodpovím a řeknu si, že to mi nestojí za to. Já pak u toho telefonu cítím, jak jsem naštvaný a nedokážu se soustředit na rodinu, na děti. Chodím po bytě a přemýšlím o tom, co mi tam ten blbec napsal. Už se toho vlastně neúčastním. Spíš jsem se přepnul do role takového bitcoin maximalist trolla. Taky to není úplně fér, protože sem tam někoho naštvu. On na to reaguje. Já už mu neodpovím. Poměrně brzy na to, co jsem na Twitter naskočil – já jsem na Twitteru poměrně krátkou dobu, třeba rok a půl. Já ho měl hodně pasivně na čtení. Pak jsem zjistil, že sem tam někoho zajímá i to, co tweetnu já. Najednou jsem zjistil, že mám 25 tisíc lidí, co mě tam sleduje, což je na český trh asi poměrně dost. Poslední dobou mi přijde hodně toxický. Podle mě to ani není dobré mít to na diskusi. Ten prostor je hodně omezený. Je to taková intelektuální nasírárna. I já tam funguju tak, že spíš něco tweetnu a moc se tam tomu nevěnuju. Jak to zvládat – nevím.

 

Vysvětlíš mi ještě Discord? V životě jsem na něm nebyl. Viděl jsem tu jejich šílenou reklamu s Danny DeVitem, kde se snaží vysvětlit, co to je Discord. Doporučuju lidem, ať se na to kouknou. Je to zajímavě filmařsky udělané, ale nevím, jestli ti to zodpoví, co to je Discord.

 

Skoro bych řekl, že tyhle věci jsou skoro taková generační věc, že mě se už tolik netýkají, i když svůj Discord mám. Vede mi ho můj správce Haxedus. Zdravím tě, Haxi, jestli posloucháš. Já jsem hrozně rád, že on se toho ujal, protože on ty discordové komunity má rád a umí to budovat. Umí udělat ta pravidla. Kdybych to měl vysvětlit, je to takové lepší diskusní fórum, které se věnuje nějakému konkrétnímu tématu. V našem případě je to nějaká komunita. Je to komunitní server třeba bitcoinového kanálu. Ty si tam uděláš různé takzvané roomky, kde lidé můžou komunikovat a chatovat jako kdysi na Xchatu, ale vždycky jenom k danému tématu, abys to rozdělil. My tam máme téma bitcoin, altcoiny, trading, čemuž my tam říkáme věštírna. Máme tam off-topic, politiku, jiné věci. Ty přijdeš a povídáš, respektive píšeš si. Jsou tam i voice-roomky, takže si můžeš vlastně povídat – jak frčel Clubhouse, který je podle mě už mrtvý, tak my jsme tam dělali každý týden kryptohospodu, že jsi tam šel a povídal sis. Upřímně, já tam moc nechodím, protože nevím, jak bych si ještě před manželkou obhájil to, že večer jdu někam klábosit nebo sedět na chatu. Tohle já strašně flákám. Já se o svou komunitu super nestarám. Spíš to beru tak, že s tím Haxem nebo hlavně Hax poskytl prostor, kde oni si můžou měnit nějaké zkušenosti. Já tam sem tam přijdu jenom když je možná nějaký trouble nebo se tam něco děje. Já jsem rád, že ta komunita má sama místo, kde spolu může nějak komunikovat. Já do toho nemusím moc zasahovat.

 

Myslím, že jsi to vysvětlil dobře. Na závěr – posílal jsem ti pár otázek, jestli tě něco zajímavého napadne: Pár věcí, na které jsi v poslední době změnil názor.

 

Nad tím jsem přemýšlel. Změnil jsem názor na blockchain. Napřed jsem si myslel, že to vyřeší všechno možné. Dnes si myslím, že to může vyřešit nestátní peníze. Jmenuje se to bitcoin. Změnil jsem na to názor radikálně. Za tu změnu názoru mě spousta lidí nemá rádo, protože jsem údajně toxický maximalista. Já se snažím to komunikovat nějak hezky. Sem tam mi to ujede a do něčeho se navezu. Na toto jsem názor změnil. Pak jsem změnil názor na to – jak jsem v tom bitcoinu jsem – jako je stát, který jsem – protože se dostaneš mi lidi, kteří se na něho dívají jinak. Minimálně jsem některé věci začal u státu rozporovat. Asi se ze mě nestal díky tomu vlivu anarchista, možná zatím, já nevím, ale určitě jsem změnil pohled na stát. I třeba když jdeš k volbám a máš od toho nějaké očekávání, tak jsem změnil názor na to, co všechno tím svým hlasem můžu ovlivnit a jak moc se ty věci reálně promění, protože se moc nepromění. Pořád chodím a budu chodit volit, ale je vidět, že v politických strukturách je to hodně prohnilé. A i když jdeš volit, tak se toho tolik nezmění. Já jsem rád, že tady nemáme nějaké komouše a můžeš si svobodně vybrat. Taky jsem rád, že teď máme vládu, jakou máme, ale taky je tam nějaký korupční průser, který jsem odmítl sledovat. Vůbec nevím, co se děje s dopravním podnikem tady. Vůbec mě to nezajímá. To je pořád něco. Ty vidíš, že je to furt dokola. Jsem v tomto ten pohled na stát změnil. Poslední věc: Tím, co dělám, tak jsem hodně změnil názor na streamery, kteří dělají content, že hrají hry a vykládají si s tím chatem, protože jsem si říkal, že to je úplně easy věc. Co to je? Někdo hraje hry a dostává za to peníze? Když začneš streamovat, tak víš, jak je to tvrdá hra. Komunikuješ s tím chatem, někdo ti tam píše něco škaredého. Pak máš nějaké blbé komentáře a máš z toho nějaký splín a trvá to, než toto překonáš. Nakonec si myslím, že být streamer – to nemyslím sám sebe, já streamuju jednou za čas – ale ti kluci denně, třeba takový Agraelus, streamuje několik hodin denně. Vydělává hodně peněz, ale má je oddřené a že je to řehole.

 

Jsem rád, že jsi to řekl. Spoustu lidí si řekne, že si jenom hrají hry a dostávají za to zaplaceno.

 

Rovnou těm lidem říkám, ať to běží zkusit. To neříkám ze své pozice. Já streamuju jednou za týden. I tak sem tam přemýšlím, že tohle jsem mohl říct jinak. Nemyslím si, že je to sranda hrát hry. Je to docela tvrdý job. Kdokoliv si myslí něco jiného, tak má možnost těm klukům jít konkurovat.

 

Pár hloupých ztřeštěných věcí, co děláš.

 

Myslím si, že mám náběh na nějaké OCD, že mám potřebu, když něco někde vidím, srovnat to do pravého úhlu. Nebo manželka jinak odkládá varnou konvici, což mě úplně vytáčí. To si myslím, že je trochu weird na mě. To má asi poměrně dost lidí. Pak dělám takovou podivnost. Naučil jsem se spát s jedním airpodem. Vždycky jsem se naučil něco večer poslouchat. Říkám si, že mám čas, že jsme uložili děti a mám konečně klid. Dal jsem si sluchátko, začal jsem to poslouchat. Naučil jsem se s tím usínat, takže všechny podcasty mám rozposlouchané do půlky. Nikdy nevím, kde jsem skončil. Teď si to pustím a říkám si, že jsem to asi slyšel. Teď se mi to různě zapisuje do podvědomí. Často se v noci vzbudím s otlačeným uchem, protože tam mám furt ten airpod. Nebo se mi někde ztratil. Pak mi ho někam zahodí děti. To si myslím, že je trochu divná věc. Taky už jsem slyšel, že hodně lidí usíná s podcasty. Možná bych ani nedoporučil lidem, aby se to naučili, protože mám trošku problém, když někam přijedu, a zapomenu airpody, tak si říkám, že neusnu, protože nemám airpody. Co budu dělat? Je to spíš psychologický blok, protože když je nemám, tak normálně usnu. Spíš se vystresuju.

 

Je něco, z čeho jsi momentálně nadšený?

 

Ze svých dětí, to určitě. Byla a je to velká životní změna, která mi sebrala spoustu času, energie. I tak je to totálně k nezaplacení. Je s nimi strašná sranda, protože mám dvojčata – holku, kluka. Už jsou to takoví parťáci. Mají 2 roky a pár měsíců. Navzájem se vychovávají už a říkají si: Karolínko, to nedělej. Edíku, to nedělej. Je to strašná sranda. Lidi říkají, že to bude v podstatě jenom lepší, že od toho třetího roku je to komunikační partner daleko víc. To si strašně užívám. To mě baví. Pak jsem nadšený z Twitteru, protože já jsem ho předtím tak asi neprožíval nebo jsem byl hodně pasivní. Dnes to vnímám tak, že ač je to tolikrát toxický, tak je to pořád je to jeden z nejlepších zdrojů informací v naprosto zhuštěné formě. Nainstaloval jsem to. Nebral jsem spoustu zajímavých lidí, které můžu sledovat. I když můžou a nemusí mít pravdu, tak mám ve zhuštěné formě denně nějaká zábavu. Je to trošku problematické v tom, že tam často trávím zbytečně moc času. Jsem z toho nadšený a zároveň to musím vyvážit tak, že se musím víc naučit ten telefon doma zahodit. Cítím na sebe lehce takovou závislost, jak tě volá ten levný dopamin z telefonu, tak si to uvědomuju a trošku s tím teď zápolím. Manželka mi to vyčítá. Má naprostou pravdu. Sama říkala, že doma uděláme zamykatelnou krabičku. Když přijdu domů, tak se odemkne, dá se tam telefon, zamkne mi to a ráno mi to zase odemkne. Nevím, jestli tohle mě čeká. Třetí věc, ze které jsem nadšený, je onewheel, což je takový board, co má jedno kolo uprostřed. Jezdí se na tom podobně jako třeba na skateboardu. Lidé to nejvíce přirovnávají ke snowboardu, ale já ani na jedné věci nejezdím. Funguje to jako takový malý jakoby segway, kdy ty nemáš žádný ovladač. Jenom se lehce nakloníš a už jedeš. Myslím si, že to je jedna z věcí, která mi pomáhá s nějakým, jak se teď skloňuje mental health. On jede tak 25 km/hod, takže akorát, že když z něho spadneš, tak se úplně nerozbiješ. Už se mi to taky stalo, že se byl odřený jak blázen.

 

To asi všem, co si to koupili.

 

Oni říkají, že to je jedna z nejnebezpečnějších hraček. Já tím, že jsem z Prostějova a že máme dobrou síť cyklostezek, tak v Prostějově já jsem kdekoliv do nějakých 10 – 15 minut. Je to pro mě ultimátní přepravní vozítko, které je navíc extrémně zábavné. Už na něj ale nenastoupím bez helmy. Jezdím jenom v helmě. Měl jsem naštěstí tu helmu, ale cítil jsem, jak ťupla o tu zem, takže pozor na to. Pořád mi to přináší velkou radost. Jsem z toho pořád i po těch dvou letech, co jsem si to koupil, hodně nadšený. Vojta Roček si koupil tu nejnovější verzi GT.

 

Říká, že to má nějaké problémy. Tu a tam nějací lidé reportovali, že vystoupíš a ono to jede dál, což asi když to nejede do chumlu lidí…

 

Sem tam se prý něco takového stane. Údajně jenom firmwarový problém a už to snad mohli fixnout, ale šilhal jsem po něm, ale mám pocit, že to je nějakých 60 tisíc.

 

Oni obecně jsou dost drahé. Bál jsem se, že to bude jedna z těch hraček, co si pořídíš a za 2 měsíce tě to přestane bavit.

 

Mě rozhodně nepřestala a nedoporučuju. Koupil jsem si ho z nějakého holandského shopu. Přišlo to během týdne. Ten Pint mě stál nějakých 30 tisíc. Bylo to tak na hraně, co jsem byl ochoten za to dát. U toho GT, 60 tisíc já v tuto chvíli si neobhájím, zvlášť když mám funkční stroj doma. Manželka by mě s tím vyhodila zřejmě. Navíc musím říct, že v tuto chvíli přemýšlím o nějakých ne zadních vrátkách, ale já nevím, co bude za půl roku. I bitcoin není na to, že bych z něho vytahoval peníze. Sám před sebou si neobhájím hračku za 60 tisíc.

 

Neodpustím si trošku věštírny na konec. Nevíme, kdy toto bude publikováno. Nahráváme to 23. června. Co tvoje výhledy na bitcoin v příštích měsících a letech? Teď jsem slyšel zajímavý názor z Rockaway, velkého fondu, kteří očekávají návrat na vysoké hodnoty na 1,5 až 2 roky, což mi přišlo zajímavé, že to řekli.

 

Dávalo by to smysl v rámci nějakého bitcoinového cyklu. Teď se to vysypalo, ale já jsem předtím taky očekával, že to půjde daleko výš. Obvykle to bývá tak, že teď je nějaká nuda až někam k nějakému půlení.

 

Nepřestal ten cyklus trošku fungovat? Protože spoustu lidí tím argumentovalo už předtím, že teď to musí na 100, protože cyklus. Pokaždé to jde dolů a ještě výš.

 

Já si myslím, že trochu přestal fungovat a že i půlení bude mít možná jiný, daleko menší vliv, protože on teoreticky už nezpůsobuje ten rozdíl v monetární inflaci tak velký. Dominik by ti řekl, že je to spíš taková marketingová věc. Já fakt nevím. I ten cyklus je takový, že byl jiný než předtím. Já už se bojím cokoliv říct, protože vždycky ti to pak někdo omlátí o hlavu. Já rovnou říkám, že tady je úplně irelevantní, co já tady řeknu. Bitcoin si dělá, co chce.

 

Takový to, že to může jít nahoru, dolů nebo do strany.

 

Přesně tak. Navíc přichází doba, kdy spekulujeme o nějaké krizi. Pro bitcoin to může být zatím první velká krize, kterou zažije. Já si dokážu představit, že může jít níž, že se třeba dočkáme bitcoinu za 10 tisíc, já nevím. Neznamená to pro mě, že ho budu prodávat. Naopak si myslím, že kdyby to mělo jít podle toho cyklu, tak teď nebude dělat víceméně nic a pak někam poroste. Já fakt nevím. Já prostě věřím tomu, že se vrátí na all time high a že uvidíme bitcoin za 100 tisíc dolarů a že ty moje laserové oči na Twitteru nejsou zbytečné. A taky tam zůstanou. Otázka je, kdy to bude. Já budu rád, když to bude co nejdřív, protože vím, že spousta lidí naskočila na můj kanál minulý rok. Teď se cítí tak trošku podvedená, že to 100 tisíc neudělalo. To si myslela spousta lidí. Já jsem to svého času taky musel vysedět. Bitcoin mě nezklamal. Myslím si, že nás ve výsledku nezklame nikoho.

 

Myslíš, že se to nezruší? Že to neumře?

 

Rozhodně ne. Jak říká Warren Buffett, který nemá rád bitcoin, že nemáš držet nic, čemu nevěříš, že tady bude za 10 let, tak já věřím, že bitcoin tady bude. Bude stát daleko víc. Je to jeden z důvodů, proč nedržím žádné jiné altcoiny. Netipnul bych si na žádný jiný coin, který tady za 10 let bude. Proto mám jenom bitcoin. Podle mě nás nezklame. Ten vynález je tak velký a důležitý a tak revoluční, že si myslím, že už nikam nepůjde.

 

Super, Kicome, díky moc za tvůj čas a že si dorazil.

 

Dane, já moc děkuju za pozvání. Bylo mi ctí. Děkuju.

 

Přátelé, díky moc, že jste si poslechli další rozhovor, tentokrát s Kicomem. Doufám, že to pro vás bylo užitečné. Já si vážím moc vaší pozornosti a toho, že máte podcast rádi. Pokud mi chcete pomoci, tak asi nejlepší způsob, jaký můžete udělat a zadarmo, je někde nasdílet tento podcast, pokud to pro vás bylo užitečné a dávalo vám to smysl. Za to budu hrozně rád. Podcast můžete podpořit i na platformách Patreon nebo Herohero, můžete si pořídit triko. Hlavně se těšte na tu knížku. Momentálně ji dopisuju. Myslím si, že to konečně nabírá obrysy, že já sám si za tím stojím, že to bude fakt dobré. Knížka bude na podzim. Těšte se. Uslyšíme se u dalšího dílu Proti Proudu příště. Trošku jsem teď zamakal po letní pauze a domluvil spoustu zajímavých hostů, takže myslím, že vás to bude bavit. Ahoj.

 

Vybrané rozhovory