Jiří Hlavenka o investování, technologiích budoucnosti a podnikatelských vzorech

Jiří Hlavenka o investování, technologiích budoucnosti a podnikatelských vzorech

Jiří Hlavenka je investor, podnikatel a regionální politik. Jeho investice do kiwi.com je pravděpodobně nejlépe zhodnocená startupová investice v českém podnikatelském prostředí. Jiří je ovšem podnikatelský matador, stál u začátku internetu v ČR a poté začal investovat a pomáhat začínajícím podnikatelům jako angel investor.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • tipy o investování
  • o budoucnosti technologií
  • o kulturním klimatu pro inovace v Česku
  • jaký je stav výzkumu dlouhověkosti
  • o progresivním zemědělství

O epizodě

Hostem dalšího Proti Proudu je Jiří Hlavenka. Jiří je investor, podnikatel a regionální politik. Rozhovor začínáme chronologicky a povídáme si o Jiřího začátku s podnikáním. Byl totiž jeden z prvních, který si zhruba v polovině devadesátých let uvědomil sílu internetu. Nejen proto mluvíme o rozpoznání hypu či trendu od technologií, které ztvární podobu budoucnosti. Krátce se dotkneme kryptoměn a dalšího fenoménu, který Jiří vidí jako budoucnost – mobilní technologie. Dostaneme se i k predikcím o elektromobilitě. Kdy budou v ulicích autonomní auta? Může být česko budoucností elektromobility?

Skrze autonomní vozidla, elektromobilitu a automotiv průmysl pronikneme k obrovskému tématu tohoto rozhovoru – ke kulturnímu prostředí, které podněcuje inovace. Jak jsme na tom v Česku? Krátká odpověď: špatně. Většina pokusů o zapojení inovativních podnikatelů a startapistů selhává a jakákoliv malá chyba se zdůrazňuje, zveličuje a trestá. V Česku – a zejména ve veřejné správě – můžete zapomenout na to, že „chybami se člověk učí.” Proč tomu tak je a jak z tohoto stavu ven? Jiří nám tuto problematiku přiblíží ze své perspektivy, která je ukotvená v investování, politice a podnikání.

Investice jsou dalším nosným tématem podcastu. Jak fungují základní principy investování? Neuslyšíte tři plus jeden tip na snadnou cestu k miliónům – získáte ale vhled do myšlení úspěšného investora. Jiří investoval do kiwi.com, snová investice do startupu, který se běžně označuje, jako nejúspěšnější v Česku. Kiwi má ambice a slušnou šanci na překonání valuace jedné miliardy dolarů – tím by se v Česku stal prvním jednorožcem. S Jiřím si tak povídám o správném nastavení investorských očekávání a způsobech, jak své investice úspěšně zúročit. Avšak klíčem k dobrým investicím je přemýšlení.

Jak Jiří přemýšlí můžete pozorovat napříč celým rozhovorem. Naše povídání o energetice, ekonomické transformaci nebo o silných vzorech v podnikání vydá za knihu věnovanou mindsetu investora. Právě silné inovativní či podnikatelské vzory jsou to, co Česko potřebuje. Mluvíme o příkladu balkánských zemí a Estonska, které vystřelil mezi hvězdy úspěch Skypu. Máme v Česku šanci na podobný úspěch – a v čem můžeme být světovými lídry?

Ke konci podcastu si povídáme o bitvě se stárnutím a o dlouhověkosti. A pokud by těch témat bylo málo, tak mluvíme i o optimismu, o tom, proč se radovat ze života nebo o novinkách v progresivním zemědělství.

Zajímavé odkazy a epizody

Partnerem podcastu je Miton.

Legendární investorská skupina. Ačkoliv tvrdí, že i po 20 letech jsou více podnikatelé než investoři. Kromě mnoho úspěšných firem produkují třeba podcast Cinkátko.

 

Pokud chcete přispět Proti Proudu a dostávat podcasty o den dříve a bez reklam, můžete to udělat na platformě Herohero

50% vybraných peněz půjde každý měsíc na dobrou věc

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory