Josef Holý: Algoritmy ovládají naše životy. Jak fungují dezinformace a proč je internet „rozbitý“?

Josef Holý: Algoritmy ovládají naše životy. Jak fungují dezinformace a proč je internet „rozbitý“?

Josef Holý je odborník na umělou inteligenci a spoluautor podcastu Kanárci v síti. Věnuje se tématu informační války, dezinformací a vlivu algoritmů technologických gigantů na náš život.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • proč na sociálních sítích vidíme nejvíce extrémy 
  • jak dnes AI ovlivňuje naše životy
  • proč se lež šíří šestkrát rychleji než pravda
  • o prvním digitálním kultu 
  • jak čelit propagandě

O epizodě

Podcast odstartujeme tím, jak se Josef jako člověk se zázemím a vzděláním v IT dostal k zájmu o informační prostor, média a negativní dopady algoritmů v pozadí společností jako je Facebook nebo Google na společnosti napříč světem.

Povídat si budeme hlavně o dopadu sociálních sítí a médií na naše životy. Začneme u vzniku internetu coby projektu americké armády a dostaneme se až k tomu, jak vhled do fungování sociálních sítí napomohl vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v roce 2016.

Probereme, jak vznik internetu ovlivnil akumulaci moci, proč je skoro nemožné dnes konkurovat Googlu nebo platformám sociálních médi,í a co jsou a jak vznikají sociální bubliny. Probereme toho ale mnohem víc – uslyšíte o historii a fungování QAnonu, jak vznikl první digitální kult, jak se šíří konspirační teorie a jak s nimi bojovat. Dozvíte se, co jsou „psychologické operace” a zda jsou sociální média architekty radikalizace nebo jestli je to vedlejší produkt „nefunkčních” algoritmů.

Dozvíte se, jak funguje lidská mysl, proč máme tendenci nezpochybňovat informace, kterým jsme opakovaně vystavováni a jak omezená je naše racionalita. Uslyšíte, jak sociální média zneužívají neuroplasticity našich mozků a jak vypadá dnešní propaganda ve srovnání s propagandou z dob studené války.

„Čím hůř, tím líp” je slogan dle kterého funguje hybridní, informační válka. S Josefem probereme, jak vypadá hybridní válka proti Česku. Povídáme si o řetězových e-mailech zaměřených na seniory a o tom, proč nefungují tradiční filtrační mechanismy médií na pravdivost informací.

Podcast s Josefem byl skvělý a pokud vás taky bavil, sledujte podcast Kanárci v síti a nezapomeňte mi dát vědět, co vás nejvíc bavilo.

Zajímavé odkazy a epizody

Partnery podcastu jsou

Dáme Jídlo – Nechte si ke studiu angličtiny dovézt jídlo z Dámejídlo a pokud jste noví zákazníci tak máte slevu 200 Kč na objednávku. Slevový kód: PROTIPROUDU200 je platný pro nové zákazníky v aplikaci Dáme jídlo, a to pouze jednou s minimální hodnotou objednávky 250 Kč. Slevové kupóny jsou časově a množstevně omezeny.

Jak kupon využít? Stačí na konci objednávky kliknout na “Máte kupon?” a zadat PROTIPROUDU200. Dobrou chuť.

Fondee – Investiční platforma, s kterou můžete jednoduše zhodnocovat své úspory. S kódem PROTIPROUDU máte poplatky na 3 měsíce zdarma.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory