Josef Tětek: Co je špatně se současnými penězi?

Josef Tětek: Co je špatně se současnými penězi?

Josef Tětek je ekonom a kryptoměnový analytik v TopMonks. Dlouhodobě se zajímá o podstatu peněz a je autorem knihy Bitcoin: Odluka peněz od státu a také spoluautorem podcastu Kryptokec.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • co je paradox vody a diamantů
  • zda se naše politika řídí ekonomickými teoriemi
  • v čem jsou bitcoiny lepší peníze
  • co je libertariánství a dá se úplně změnit systém
  • vyplatí se v krizi šetřit nebo utrácet

O epizodě

Tento díl vznikal s ambiciózní myšlenkou – probrat podstatu peněz. Také jsem chtěl, aby si po poslechnutí epizody s Pepou posluchač mohl odnést i lepší pochopení toho, jak s penězi rozumněji nakládat. Sami posuďte, jak se nám naši vizi povedlo naplnit a dejte nám vědět, jestli chcete pokračování této epizody.

Na začátku podcastu probíráme základní filosofii, které je spjatá s penězi a ekonomií. Dozvíte se, co je paradox vody a diamantů, co je Rakouská škola ekonomie a proč je důležitá. Dostaneme se i k tomu, jak funguje dnešní monetární politika a jestli se opírá naše ekonomika o nějakou legitimní ekonomickou teorii. Spoiler alert – neopírá. Povídáme si o roli populismu při hospodaření a o systémových problémech naší současné politiky – lobby počínaje a kvantitativním uvolňování konče.

Dalším velkým tématem tohoto rozhovoru jsou kryptoměny. V čem jsou Bitcoin lepší peníze než klasické tzv. FIAT peníze, jak je všichni známe a běžně používáme. Prokázal se Bitcoin jako stabilní měna, nebo je to buzzword, který je v jádru jeden velký moneygrab?

Pokud chcete lépe porozumět základním ekonomickým principům, tak si nenechte tuto epizodu ujít. Dozvíte spoustu principů, které jsou relevantní nejen v ekonomii, ale budete je moci využít i ve vašich vlastních životech. Uslyšíte tak, co je napříkald: efekt utopených nákladů (sunk-cost fallacy), co jsou časové preference, jaký je vztah mezi inflací a dluhem a zda v krizi utrácet či šetřit.

Zajímavé odkazy a epizody

Partnerem podcastu je Fondee.

Fondee – Chcete zhodnocovat své volné peníze v akciích a dluhopisech? Můžete si vybrat ze 7 modelových portfolií, která sdružují akcie a dluhopisy různého zaměření. Fondee vám zprostředkuje účet u brokera, vyberete si svůj model a všechny příkazy a udržování portfolia zařídíme my.

S kódem protiproudu máte zdarma tři měsíce správy účtu zdarma.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory

Využitím těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.