Krypto speciál – Pavel Přecechtěl & Petr Sanetrník

Krypto speciál – Pavel Přecechtěl & Petr Sanetrník

Krypto speciál s Pavlem Přecechtělem a Petrem Sanetrníkem na téma Web3, DeFi, DAO, NFT nebo smart contracts.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

Přepis epizody

Ahoj, tady Dan Tržil a další díl podcastu Proti Proudu. Asi už víte, že kromě toho, že si tady zvu zajímavé úspěšné osobnosti Česka a bavím se o tom, jak se dostali ke svému úspěchu, jak žijí takzvaný dobrý život, tak tady dělám i speciální rozhovory, kde se daním jít do hloubky toho tématu. Většinou si na to zvu dva hosty, aby to mělo hloubku a odlišné perspektivy a abyste se o tom tématu dozvěděli opravdu hodně. Téma tohoto podcastu je kryptoměny nebo to, co se v kryptosvětě za poslední rok událo. To znamená témata jako Web3, decentralizované finance, DAOS nebo decentralizované autonomní organizace nebo NFTéčka. Možná jste už spoustu těchto věcí slyšeli. Možná jste to slyšeli v posledním roce poprvé a chcete se trochu dozvědět, co to je, jak se vás to týká, co to jsou za trendy. Jestli je to něco, se změní svět, jak se o tom mluví, nebo jestli je to výkřik technonadšenců, který velmi rychle odejde. To všechno se dnes dozvíte. Já jsem si na tohle téma pozval hosty. Prvním je Pavel Přecechtěl. Druhým je Petr Sanetrník. Oba kluci jsou investoři, kryptonadšenci a lidi, kteří dennodenně sedí v kryptokomunitách, zkoumají, co je nového. Mají prst na pulzu doby. Možná o tom vědí možná nejvíc nebo úplně v největším zárodku, takže já jsem doufal, že jsem tyto hosty vybral dobře, že vás to bude bavit, ať už o kryptoměnách nebo podobných tématech toho moc nevíte, tak si myslím, že mít ten základ je určitě velmi užitečný. Pokud něco znáte, tak si myslím, že i tak tady najdete spoustu zajímavých informací. Jen připomínám, že Proti Proudu je i na Patreonu, pokud byste mě chtěli podpořit napřímo. Můžete na mě koukat i na YouTubu. Krátké klipy jsou i na Instagramu a TickToku, takže snažím se ty dobré myšlenky z podcastů dostat, kde to jde. Pokud mi chcete pomoct, budu hrozně rád za sdílení nebo to, že to pošlete někomu, koho tohle téma zajímá. Teď už pojďme na to – kryptoměnový speciál Proti Proudu.

 

Pavle, Petře, díky moc, že jste přijali pozvání do speciálního dílu Proti Proudu. Já se tu a tam snažím udělat speciály na nějaké téma, které to probere do hloubky a třeba lidem dá nahlédnout do nové oblasti. Dělali jsme to o ekonomii nebo o budování velkých miliardových firem s Tomášem Čuprem a Havrlukem. Dnes jsem s vámi chtěl probrat téma, které hodně rezonuje tím kryptosvětem nebo nadšenci, ale možná úplně neprobublává mezi běžné lidi, kteří maximálně o kryptu slyší, že existuje nějaký bitcoin a že jeho cena jde nahoru a teď dolu. Pojďme možná na úvod říct, co vy v rámci kryptosvěta děláte? Začnu Petrem.

 

Díky moc. Já od začátku jsem nadšený kryptem. Na začátku to byl koníček. Z koníčku se postupně stala práce. Aktuálně jsem portfolio manažer v Crypviz Asset Management, kde řídíme kapitál, kde co zainvestovat, hlavně v rámci DiFy. 

 

Takže to je teď tvoje hlavní náplň – investice v rámci kryptosvěta.

 

Ano, to je, kde trávím nejvíc času; pak ještě soukromé portfolio, ale de facto jsem non-stop v komunitách a řeším, co kde jak asi bude.

 

Pavle, jak to máš ty? Jak ses k tomu dostal?

 

Díky za pozvání. Já jsem opak Péti. Já jsem sám za sebe, takový DeFi degent se tomu říká. Snažím se dostat do seed roundů těch projektů, takže ty projekty, co vznikají v kryptu, většinou vybírají peníze. Tam jsou jednak ty VCs, což by mohl být třeba Péťa. Na druhou stranu single lidi, jakož jsem třeba já. Do krypta jsem přišel za vidinou vydělat nějaké peníze. Po určitém čase jsem zjistil, že je tam daleko víc co objevovat, včetně komunity a přátel a nových technologií, takže dnes už vyloženě si nedovedu představit, že bych dělal něco jiného.

 

Ty jsi říkal, že ty spousty projektů, co jsou v seed fázích, shánějí peníze. Předpokládám, že oba se pohybujete v komunitách lidí, kteří v kryptu vymýšlejí nové věci. Mě by zajímalo začít to takovou tezí. Já mám pocit, že když krypto začínalo, tak taková určitá teze byla disruptovat všechny možné staré odvětví nějakou tokenizací a blockchainem a těmito „vynálezy“. Často tam spoustu lidí slyší na ty nezávislé peníze. Dokážete říct, jaká ta teze dnes to krypto žene?

 

Já začnu. Podle mě obecně kryptoměny až tak nepřináší nic nového. Spíš je to nová technologie, která může ohnout používání peněz do podoby, jak to ještě neznáme. Když to převedu do nějaké pochopitelnější teze, tak třeba informace jsou decentralizované, protože každý může publikovat, co chce. Je tu svoboda slova. Ale peníze nejsou. V blockchainu nebo v kryptoměnách se peníze stávají svobodnými, protože každý může de facto emitovat nějakou jednotku měny nebo cokoliv, a trh to může ocenit zcela nezávisle na státech nebo regulacích. Krypto se snaží urychlit převody peněz nebo určitých finančních operací bez potřeby regulací a obstrukcí, které nás tu svazují v rámci klasických regulací.

 

Takže to je vymyslet lepší peníze, které jsou víc vhodné pro ten moderní digitální věk.

 

Já tomu říkám internet based money – internetový peníze budem mít.

 

Pavle, jak to máte ty?

 

Vnímám to stejně. Hlavně tím, že ty peníze jsou online a programovatelný – smart kontrakce nám to umožní ohýbat všemi směry – tak vznikají neskutečně zajímavé experimenty, ať už to je Olympus DAO, různé DeFi a NFT projekty, které stojí za to. Chvíli se jim věnovat a poznat, kde je ta hlavní inovace nebo experiment. Ale nejsou to věci, kam by člověk měl dávat velké peníze. Myslím si, že pořád jsme ve fázi experimentování. Nemyslím třeba bitcoin, ethereum atd., ale co se staví nad tou platformou jako například ehtereum, že ty experimenty se tam dějí a dít budou, od toho, jaká platforma je povahy, že je otevřená pro všechny, že je všechno opensource. Každý může přijít, přispět svým dílem do toho, tak tam budou vznikat zajímavé věci. Myslím si, že přijdeme na spoustu věcí kromě peněz, co nás přinese blockchain jako finální využití.

 

Já to budu občas vracet trochu nahoru, protože občas říkáte pojmy, které bych rád vysvětlil, které vím, že když začnu debatu s mými rodiči, tak bude velmi obtížná. Mám aspiraci pokusit se dát nebo vytvořit tento díl tak, aby lidi, kteří vlastně jenom slyšeli, že existuje nějaký bitcoin, trošku pochopili, co je za tím, a zároveň aby lidé, kteří jsou v tom trochu hlouběji, z toho něco měli. Ty jsi řekl, Pavle, „smart kontrakty“. Co to je?

 

To jsou podmínky vepsané do kódu, které zaručují nějakou akci, když se něco stane. Jsme schopni v digitálním prostředí udělat podmínku, že když jedna adresa, jeden člověk odešle někam peníze, tak se něco stane. To může být právě třeba DeFi neboli decentralizovaný finance. Já můžu poslat do smart kontraktu svůj asset – ethereum nebo nějakou měnu. A najednou mám nějaký pasivní příjem, protože v pozadí ten smart kontrakt dělá to, že to někomu dalšímu půjčuje za úrok.

 

Takže někomu půjčíš peníze a místo abys věřil, že to ten člověk vrátí nebo případně půjdeš k soudu a půjdeš ho žalovat, tak je tam přímo naprogramovaný, že ten člověk nebo nějaký pool ti ty peníze bude vracet.

 

Přesně tak. Jsou tam jasné podmínky, co se stane, když…

 

Smart kontrakt je velká část té technologie nebo proč to má tu možnost obcházet nebo být lepší než klasický peníze, ne?

 

Ono jak říkal, Pavel, jde si to představit, že mám klasický papírový dolar, ale v kryptosvětě je to dolar, kde ho 100% můžu programovat. Můžu mu dát jakýkoli příznak, že může dělat jakoukoliv akci. Podle mě to nejkrásnější v kryptosvětě je to, jak máme tolik kryptoměn, tak můžeme provádět strašně lehce určitý sociální nebo ekonomický pokusy, že určitý projekty mají třeba určitý ekonomické směry. Jeden to dělá takhle a druhý takhle. Je zajímavé sledovat, co funguje. V historii dělat ekonomické pokusy většinou skončilo válkou nebo hladomorem. Tady de facto jen pár lidí přijde o peníze. Je krásné vidět, jak ty projekty jdou dopředu. Všichni vývojáři to sledují a učí se od sebe z chyb. To prostředí se nějak vyvíjí do nové ekonomiky, kterou vůbec ještě neznáme.

 

Je to takové hrací hřiště, ale tím, že tam vznikají třeba dluhopisy, které jsou na bázi toho, že jsou na blockchainu, jsou on-chain, to znamená, že kdokoliv si může zkontrolovat, je to transparentní, že je tam takový úrok dluhopisu, vyplácí se a je v tom tolik zamčeno peněz. Tím, jak je všechno transparentní na blockchainu, tak ty finance jsou otevřené, a to nejenom na interakci, že to kdokoliv může používat, ale kdokoliv tam může přijít a ještě to lepšit nebo přispět, najít tam chybu, pomoct jí opravit atd.

 

To mi přijde častý nepochopení, že spoustu lidí si myslí, že kryptoměny jsou anonymní a nedohledatelné, ale vlastně teď se ukazuje, že to tak úplně není. A že všechno je veřejné, takže pokud si dáš tu práci, uděláš si analýzu, tak to není anonymní.

 

Ve výsledku je to stejný, kdybych chtěl investovat do investiční firmy – budu mít klasicky papírový smlouvy. Musím si je pročíst a ty peníze někam pošlu. Ta firma s nimi něco dělá. Já pak musím poslat e-mail, že to chci vybrat, tak budu spoléhat, že ta firma tam peníze má a pak mi je pošle zpátky. V kryptoměnách tenhle papír je ten smart kontrakt, který to přesně definuje. Má tam určitá práva, kdy to můžu vybrat. Já přímo si můžu hned podívat, jestli ty peníze tam jsou nebo ne. Všechno toto se odstraňuje a de facto to bere právníkům nebo soudům, protože všechno je definované programovacím kódem.

 

Termín, který se hodně za poslední rok vyskytoval v souvislosti s kryptoměnami, je Web3; idea, jak kryptoměny a podobné technologie by mohly změnit fungování internetu. Jak to s Webem3 je? Jak byste vysvětlili laikovi?

 

Web1 bylo klasický čtení. Web2 bylo čtení a interakce první, to znamená Web1 – v devadesátkách někdo postnul nějaký časopis, který ofotil, a dal tam stránky časopisu, že jste si mohli číst. Web2, to je třeba YouTube, Facebook a tak dál – ty první aplikace, které známe a jsou velké. Web3 jsou DeFi, otevřené finance a NFT a věci, které vznikají na blockchainu. Tam je rozdíl, že uživatelé jsou vlastníci, to znamená, že Web3 je nová fáze internetu, kde ti uživatelé s stávají majitelé toho, co používají. Můžou o tom rozhodovat kolektivně prostřednictvím tokenu.

 

Takže lidi když dají dnes fotky na Facebook, tak ve výsledku se vzdávají a dávají právo Facebooku, že to jsou jeho fotky, zatímco ve Webu3 nějaký ekvivalent by byl, že jsou to moje fotky. Já s nimi můžu nakládat.

 

Přesně tak. Nemusíte se spoléhat na třetí stranu a věřit někomu. Třetí strany běžně využívají ta data, aby je prodávaly dalším stranám za velké peníze. Vy tím, že používáte něco, co je zdarma, tak jste ten finální produkt, takže na vás vydělávají nejvíc, což je třeba Facebook.

 

Já bych doplnil, že hlavní vlastnost Webu3 je interakce. Já jsem schopný si otevřít Maca, dám si Uniswap, zapnu si ledge a jsem schopný si směnit milion dolarů za tržní kurz. Nepotřebuju k tomu nic. Podle mě i ten Web3 otevírá novou interakci, že nepotřebuju žádný login, svoji identitu. Stačí mi nějaká moje nová identita, která mě reprezentuje napříč těmi platformami. Já tam můžu cokoliv dělat naplno jako kdybych měl otevřený bankovní účet.

 

Na druhou stranu spoustu lidí si možná řekne, že v tom nevidí takovou disrupci. Ano, směním si peníze rychleji než to dělám teď, možná za nižší poplatky, ale kde je ta změna fungování toho internetu?

 

Ta změna jde odspodu? Jak jsou dnes stavěné ty aplikace, tak jedna věc je, že ty aplikace nejsou non-stop k dispozici: Facebook, Instagram, velké služby padají, cloudy atd. To je věc, kterou eliminuje to, když to bude na blockchainu. Můžeme jít do hloubky – na jakým, za jakých podmínek atd. To je jedna věc, že to není non-stop k dispozici. Druhá věc je, že to podléhá nějakým regulím, státním zákazům a dalším. Není to po celém světě k dispozici. Další věc je, že člověk když někde tráví čas, že zákonitě tam dává data. Data jsou dnes tekutá ropa, která se využívá. Je hodnotná a prodává se třetím stranám za velký prachy. Na základě toho se dají ovlivnit volby a plno věcí. Zamíří se cílená reklama na nějaký lidi. To je velmi nebezpečný. Ten Web3 eliminuje tyhle věci, ale ta cesta k tomu nebude za 5 měsíců nebo za 2 roky, ale myslím si, že tahle dekáda to může rapidně změnit, což už lze vidět, že za poslední kvartál Facebooku ubývali uživatelé, což se vůbec nedivím. Myslím si, že ten trend bude pokračovat. Právě ty Web3 alternativy se budou dostávat na výsluní.

 

Já bych ještě doplnil k tomu Web3, jak jsi říkal, Pavle, tak za mně, co tam vnímám, proč se o to zajímat, jsou vůbec peníze. Aktuální peníze jsou Excel. Když někdo má peníze v AirBank, tak je to jenom nějaký řádek u mého jména. Ale naše společnost aktuálně nemá technologii, která by umožňovala real-time přesun peněz. Blockchain, ethereum, bitcoin tohle umožňuje. Přináší, že opravdu když já bych posílal někde peníze ze své banky, tak to nebude excelovský přesun, že se to někde odepíše a přepíše, ale že se to real-time přesune v rámci toho chain, což dosud není. I Visa tak funguje, že to není transfer value, když platím kreditkou, ale je to jenom nějaký message, že ano, jsou tam ty peníze. To vypořádání je za 4 dny. Ten Web3 umožňuje real-time přesun hodnoty, což je to nejzásadnější. Dost se i mluví o nějakém pojmu globálního refinancování – ReFi – kde všechny peníze světa by se měly přenést na nějakou síť, aby bylo jasný, kde je ta hodnota, kde je ten dolar. Aby to nebylo všechno excelovský.

 

Mně trošku přijde, že tenhle narativ těch nových lepších spravedlivějších peněz v kryptu byl silný od začátku. Na druhou stranu dnes jsou lidi, kteří argumentují, že to tak úplně nedopadlo. Já vím, že třeba Roman Týc tady říkal, že bitcoinu se zase chopili jenom bohatí lidi, kteří tě manipulují a že ta teze, že by to byly ty lepší, spravedlivější peníze, se úplně nenaplňuje.

 

Záleží, o čem tady mluvíme. Jestli peníze jako dolary, eura nebo assety typu bitcoin, ethereum, že vlastně bůh ví, jak budou vypadat peníze zítřka, protože dnes je chápeme jako fiat měnu – americké dolary, ale máme inflaci. Nikdo ale neví, jestli za 10 let budem platit bitcoinem, akciemi Applu nebo nějakým novým stable coinem, který v sobě bude mít nějaký basket nějaké hodnoty. Myslím si, že tohle pro nás bude velká výzva jako pro společnost – to si nějak vydefinovat, protože aktuální systém je nefunkční.

 

Pro spoustu na druhou stranu jak jsme se bavili, že to je jenom excelovská tabulka, tak lidi, co do toho jdou hlubš, tak velmi rychle pochopí, že je to celé založené na důvěře. Tu důvěru zatím ten systém celkem má.

 

Zatím jo. Já si myslím, že důležitější je, že to je pořád alternativa ke státním penězům. Nejdůležitější je, že lidi mají poprvé v historii alternativu nebýt vystaveni na nějakou centrální měnu. To tady nikdy nebylo. Teď díky internetu a bitcoinu to je možný. To si myslím, že je přelomovější. Koneckonců bitcoin jsou peníze. Já to jako peníze tak nevnímám, protože tím neplatím, ale mohl bych. Pak se můžeme bavit, jestli to jsou peníze, když tím můžu někde zaplatit. Já si myslím, že úplně ne. Ale že je to alternativa ke státním klasickým penězům, se mi zdá silnější, než že by to byly peníze.

 

Jasně. Na druhou stranu nebyly ty alternativy vždycky? Nemohl sis vždycky koupit zlatý cihličky?

 

Samozřejmě mohl, ale to, kde uchováváš hodnotu nebo co kupuješ, tak nekupuješ jenom tu finální věc, na kterou si můžeš sáhnout nebo nějaká digitální, ale kupuješ nějaký ekosystém, co je za tím. Zlato je obří ekosystém plný firem, třetích stran, můžeš do určité míry padělat zlato a může být věci, ale tady máš absolutní digitální vlastnictví ve smyslu, když nakoupíš bitcoin, ethereum, máš ho u sebe na peněžence, tak skutečně něco vlastníš. Je to alternativa, že to fakt nikdo nemůže ovlivnit. Zlato – pokud se najde další nějaký důl nebo něco, tak je to obří kvanta, co by přiteklo do trhu, takže v tom ta alternativu vnímám jako daleko silnější.

 

Na druhou stranu slyšíš, že Čína zakázala těžení bitcoinu atd. Ten vliv to na tu cenu má taky. Pro ty běžný lidi je to velmi podobný.

 

Já si myslím, že v tomto jsme ve fázi objevování. Žádný stát nezaujmul striktní stanovisko vůči ekosystému kryptoměn, že by byl zákon, který by detailně popisoval, co jsou stable coiny, jak mám zacházet se zisky z farmaření, jak se zisky z půjček. To ještě vůbec není, takže nějaká teoretická regulace je určitě před námi. Nikdo neví, jestli bude spíš negativní nebo pozitivní, ale vždycky třeba s Pavlem, když mluvíme, tak i kdyby byla hodně negativní, tak si říkáme, že za 15 20 let – naše generace bude nastavovat, jak budou fungovat ty systémy těch peněz a podobně. Dnes mezi mladými lidmi každý ví, kdo je bitcoin. Každý ví, že se tisknou peníze a každý ví, že to nedává smysl. My bychom obrátili tu společnost a tady byly striktně podložený peníze tím zlatem a najednou já bych přišel a řekl: Udělejme si dobrou party, bude to trvat asi 60 let. Budem teď tisknou a bude to paráda, tak what the fuck? To asi nedává smysl. Takže myslím si, že jak říkal Pavel, jsme ve fázi experimentování a těším se, co je před námi.

 

(partner podcastu)

 

Mě vždycky přišlo zajímavý, že v kryptosvětě i přesto, že to třeba z hlediska těch koncových cen assetů vypadalo, že se nic neděje. Že za tím furt pracovalo hrozně moc chytrých lidí a možná před 20 nebo 30 lety by ti lidé byli dětí computer scientist a vyvíjeli první počítače a pracovali na těchto věcech, tak dnes mám pocit, že spoustu těch geniálních lidí vymýšlí něco v tomto světě. Jestli máte taky ten pocit, že je tam další generace těch chytrých lidí, kteří se tomu věnují.

 

Já dost sleduju, že každý bull run samozřejmě super, přitáhne pozornost, ceny vyrostou, ale to nejhodnotnější, co přinese, je nová masa vývojářů. Ti něco začnou – třeba vyvíjet pro nějaké projekty nebo svoje projekty. Oni neustále pracují. Když ty ceny by klesly o 90 %, tak oni budou pořád pracovat. Ta hodnota, co oni vytváří, se v čase dlouhodobě ukáže, že tímto krypto a vůbec ten blockchain začíná být extrémně zajímavý pro lidi z IT, protože to je něco nového. Když se podívám na hiring blockchainových pozic, tak tam jsou snad všechny firmy z S&P 500. Všichni hirují na krypto. Je vidět, že ty firmy chtějí být u toho.

 

Bull run je období, kdy to roste.

 

Přesně tak.

 

Já to vnímám úplně stejně. To je oblast, kde je nejvyšší koncentrace chytrých lidí. Lidi, co to smetou ze stolu a řeknou, že to je všechno scam, tak to se mi nezdá jako správný přístup. Je tam spoustu podvodů a projektů, co nedává smysl, ale zákonitě, když mám platformu, která je open source – otevřená úplně všem – tak to přitáhne podvodníky a scamery, ale na druhou stranu to přitáhne i ty extrémně chytré lidi. Tím, že to je platforma, která neříká, že ty sem můžeš a ty ne, tak tam můžou všichni, tak proto se tam děje tolik podvodů. Vzniká tam i spoustu věcí, které budou měnit nejenom finance, ale i chování zákazníků třeba přes NFT. Prostě plno věcí, které ještě můžeme probrat. Vnímám to tak, že ti vývojáři tam jdou proto, že tam cítí příležitost a mají šanci, jak rozjet svůj startup. Můžeš vybrat peníze jednoduše z celého světa během pár dnů. Stačí ti jenom dobrý nápad. Dát veřejný pitch na Twitteru a lidi si můžou poslat peníze. Vybere se nějaká suma a najednou ten projekt může žít. To je super.

 

Je pravda, že to taky vnímám, že to je nový trend ve shánění financování. Zatímco dřív by ti lidé možná jeli kickstartery a podobné věci, tak dnes ať už vydávají NFT nebo další věci. Možná to souvisí s tím, že ta nová generace i jinak komunikuje, že jak jsi říkal – Twitter nebo Discord, což je něco, co já furt pořádně nechápu. Myslím si, že spoustu tradičních lidí nechápe, co je Discord. Ale probíhá tam komunikace toho frontieru té technologie.

 

To je právě neuvěřitelný, že já se můžu připojit na Discord toho projektu a já můžu přímo napsat těm lidem nebo i founderovi, dávat mu otázky, kterým nerozumím a přímo to s ním řešit. Nebo se něco stane typu hack nebo se objeví něco nového. Ten tým je za 10 15 minut všechno vyřešit. Zavoláme hlasování a hned se rozhodneme o budoucnosti. Ta rychlost vývoje je enormně vyšší než u standardních firem. Kdybych chtěl sledovat krypto kompletně, tak to nejde. Je třeba si vybrat svůj focus, kde člověk chce trávit čas a kde má svoje kamarády v komunitách a tam to konzumovat.

 

Co podle tebe láká lidi do těch komunit? Ty už jsi to trochu řekl – pro někoho to může být vidina výdělku nebo technologický zájem nebo chuť podílet se na nových projektech.

 

Já to mám primárně proto, že chci být u zdroje odvětví, to znamená když nastává nějaká zásadní novinka nebo technologická inovace, tak se v komunitách bude řešit návrh, bude se komentovat, lidi ho budou napadat i podporovat. Mě neustále baví číst tyto diskuse. Než se něco stane, tak o tom vědět. Když se ta myšlenka potvrdí, tak vím, že aha, kluci na to přišli a bude to fungovat na 5 dalších projektech. Cokoliv já pak vidím na českém YouTubu, tak to je ekvivalent toho, že se to tam někde stalo na Discordech a pak to prosakuje níž a níž, až pak je to nějaká veřejná věc. My s Pavlem jsme byli od prvního dne u pojmu farmaření, který vznikl v Synthetixu. To je pak super vidět, když člověk zažívá momenty, kdy vznikne nový trend a je schopný to zkonzumovat.

 

Pojďme vysvětlit farmaření, protože to je i pro mě tu španělská vesnice. Jak člověk farmaří v kryptosvětě?

 

Nejdřív si musíme říct, že ty projekty, co vznikají na platforma Ethereu nějakým způsobem musí použít token pro koordinaci toho projektu celkově. Snaží se ten token nějakým způsobem rozdat těm lidem, co přijdou jako první, ukážou, že můžou přinést nějakou hodnotu tomu projektu a za to dostanou tokeny. Farmaření je prvotní fáze projektu, co se spouští. On jim rozdá ty governance tokeny za to, že oni tam poskytnou hodnotu, ať už finanční nebo časovou nebo backendovou – nějaké programování atd.

 

Když jsi řekl governance tokeny, mám si to představit jako ekvivalent toho financí nebo ekvivalent nějakého rozhodovacího práva?

 

Je to rozhodovací právo, ale zároveň ten token má nějakou hodnotu. Jsou to ty dvě věci v jednom.

 

Je to svým způsobem podíl na tom projektu?

 

Jo, doslova. Přesně tak. Pak se řeší, jakou formou se ten governance bude fungovat, jestli opravdu všichni lidé můžou hlasovat a mají stejná práva nebo hlasují na to, aby zvolili užší skupinu za ten projekt, kteří rozhodují nezávisle na ostatních. Jsou různé formy.

 

Takže ty máš nový projekt – proč potřebuješ farmaření. Proč se těch 5 spoluzakladatelů nemůžete všechny tokeny nechat vy?

 

To je dobrá otázka. To je proto, že ty projekty chtějí být inkluzivní a co nejvíce decentralizovaný. Ten projekt zákonitě řekne, že je tu 100 % tokenů. My jako tým si necháváme 10 %. Je to pro lidi, co tady pracují teď. Je nás 15, ale plus pro lidi, co chceme nabrat dalších 5 let, že nás bude 40, takže si bereme 10 % tokenů. Dalších 50 % tokenů je pro komunitu, to znamená pro farmaření, lidi, kdo chtějí a mají peníze, můžou jít do seedu. Zbytek je takzvaně v treasury, to znamená pokladnice. Ta podléhá tomu, že všichni, kdo drží tokeny, tak můžou rozhodovat, za co se ty peníze z pokladny budou utrácet. Lidi tam pak vymýšlí různé granty atd. Takže na začátku je důležitá ta tokenomika, která se nějak nastaví. To farmaření je jeden z nejférovějších způsobů, jak redistribuovat ty svoje tokeny na začátku, když ten projekt vzniká.

 

To už se dostáváme k tomu, jak se ty projekty řídí a k tématu decentralizovaných organizací – DAO. To je taky úplně nového. Kdybys dnes zakládal s.r.o., tak těžko uděláš, že najdeš 10 kámošů a dáš jim nějaký podíl a pak jim řekneš, že to zavřem do treasury atd.

 

Přesně. Je to forma, která tu ještě nikdy nebyla. Je neuvěřitelný sledovat, jak ty projekty jako Synthatix fungují na úrovni DAO, kdy ti lidé se ani neviděli, ale fungují extrémně organizovaně a rychle. Je tam vidět, že to bude velký trend, ale naopak ještě se toho musí hodně objevit, protože podle mě pojem decentralizace je trochu zavádějící, protože z historie není potvrzený žádný fungující decentralizovaný model, protože když mám něco decentralizovaného, tak tam začnou vznikat centralizované skupiny, ať už uskupení, která budou bojovat za jeden názor, a to je i vidět v těch DAOS, že super, máme tokeny, ale když ti tam přijde VC nebo někdo se s někým domluví, tak tam vzniká trochu politická hra. Stejně jako končíme, že to je na úrovni akcionářů firem, kde se lidi nějak rozhodují na základě svých názorů.

 

Tohle mi na tom přijde hrozně zajímavý – jak jsi říkal, že decentralizace je trochu zavádějící, že mám pocit, že částečně možná funguje, že ta decentralizace jde vlastně proti efektivitě v některých případech, že když máš firmu a musí se na tom dohadovat 10, 15 nebo 1000 lidí, tak to nemůže být tak efektivní jako když je ten jeden méně či méně osvícený vládce, který řekne, že teď jdem tam.

 

Přesně tak. Nikdo neví, jestli bitcoin není kulatý stůl těžařů, kteří se nějak domlouvají, a když se někdo nepohodne, tak se to vypne. Když by někdo publikoval třeba NFT nějakých výkresů bomb na ethereu, tak americká vláda prohlásí, že všichni těžařů nebo ověřování etherea je nelegální a konec. Ve výsledku ta decentralizace má nějaký konec. Samozřejmě je to neuvěřitelně těžký to vypnout. Například kdyby se měl vypnout chain ehterea nebo bitcoinu, tak je to skoro nemožný. Svým způsobem bys musel vypnout internet. Jde o to se na to dívat střízlivě, že jsou tam pořád lidi. Krypto je kód, ale je psaný lidmi, takže to je nutné na to myslet.

 

Ale to není dokonalý perpetum mobile, kde by bylo na všechno myšlený a nedalo by se to nějak zneužít nebo ovlivnit. Vždycky tam jsou lidé za tím.

 

Přesně tak.

 

Pořád se hledá ten efektivní způsob toho DAOS – jak říkal Petr – musíme na to přijít. Jsou různé formy, jak to funguje. Já si myslím, že ta decentralizace úplná neexistuje, že ty potřebuješ mít z principu nějaký tým, který za tím bude makat a bude vyloženě focusovaný jenom na danou věc. Governance do jisté míry může hlasovat na to, co je prioritnější a co ne, ale stejně tam potřebuješ ten exekuční tým, který na tom bude makat. To je ten ten, co bude doručovat. U etherea plno vědců, kteří buď dělají research nebo programátoři, kteří dělají back-end. U bitcoinu tím, jak tam není Satoši a je to decentralizovaný z pohledu vývojářů, tak je to strašně náročný na synchronizaci, koordinaci a posouvat to rychleji dál. Proto ethereum je technologicky jinde a pořád bude, že z toho důvodu, že tam je nějaký tým a ví se, kam se půjde, je tam road map, ale kdokoliv může přijít a říct, že je tu nový proposal na vylepšení, napadlo mě udělat to a to. Pokud to projde kolečkem v komunitě, tak se to zaimplementuje. Já jsem rád, že je tam vždycky někdo, kdo to nakonec bude exekuovat. Já programovat neumím. Dal bych tam nějaký hlas, ale kdo to pak udělá. Vždycky je potřeba tam mít ten poslední článek toho, že fakt půjde někdo a udělá to.

 

Proč to ti lidé dělají? Komunita řekne, že kdo to udělá, tak bude nějakým způsobem odměněný?

 

I tohle se používá velmi často. Pokud se bavíme konkrétně u těch týmů, tak za to mají peníze. Je to jejich job. Zároveň ví, že mění internet. Jsme strašně v rané fázi. Myslím si, že to je nová podoba internetu. Nedovedu si představit internet za 10 let, kde by největší firmy na světě nebyly DAO.

 

Zas na druhou stranu je dnes nějaký funkční DAO?

 

Zase záleží, co je funkční, že jestli vydělává nebo jestli rozhoduje správně – to je zase, co je to rozhodovat správně. Ale je plno DAOS, kteří splňují to, co říkaly, co budou dělat.

 

Já když jsem se o to téma trošku zajímal, tak občas najdeš takový ty trošku možná úsměvné experimenty, že lidi se dají dohromady, že koupí vzducholoď nebo basketbalový tým. Někdo říkal, že nejdál v nějaké decentralizované organizaci jsou teroristi a pašeráci drog, kteří byli od začátku nucení být velmi decentralizovaní a under cover. Jak to v tomhle je?

 

Já bych to spíš dal do takové roviny, že co je funkční DAO? Podle mě je to ekvivalent toho, že ta platforma, například MakerDAO – když DAO funguje, tak to znamená, že platforma MakerDAO je funkční. Možná je tam ještě další vývoj. V ten momentě já dávám check a DAO funguje. DAO za mě nefunguje, když se vybere jedna miliarda dolarů, jsou tam velké vize, ale za rok se nic nevytvořilo. Akorát nějaké týmy proti sobě válčí a řeší se, kdo si ukrojí kolik z pokladny z nějaké svoje nápady. To je nefunkční DAO. Podle mě dnes ta DAO ekonomiky naplno funguje. Ty nejvíc funkční protokoly v DeFi fungují a jsou schopny docela razantně inovovat. To je za mě to funkční DAO. Je to ještě nepopsaný list papíru a nikdo neví, jaké jsou možnosti a jak se to bude chovat před úřady a podobně.

 

Ty jsi párkrát zmínil, že DAO fungují v oblasti DeFi – decentralizovaných financí – jaké jsou tam zajímavé disrupce nebo vylepšení nebo dobré projekty?

 

Určitě dobré projekty záleží, jestli na investici nebo z pohledu inovace. Já se vždycky spíš dívám na inovaci, že ten prostor je plný inovací, ať už co se týká tradingu, že máme decentralizované burzy, které jsou schopny směnit jeden asset na druhý během půl vteřiny. Nemusím se nikoho ptát, ve 3 ráno vstanu, zalepený oči a jsem schopný to udělat – až po dluhopisy, až po půjčku, kterou si vezmu oproti collateralu, který mi nese úrok, to znamená, že si vezmu půjčku, která se sama splácí, až po pojištění decentralizované. V každé sféře, co funguje v klasickém finančnictví, najdeme jejich alternativu a lepší verzi v DeFi.

 

Podle mě DeFi hraje na to, že v nějakém budoucím světě bude stačit ethereová adresa a já budu moct nakoupit jakékoliv akcie, budu moct půjčit peníze komukoliv, pojistit se a nepotřebuju vystupovat před nějakou centrální autoritu. Vystoupím tehdy, když budu chtít jít do toho našeho systému, to znamená, že si peníze nebo kryptoměnu pošlu na coin base, udělám oficiální směnu do fiatu a daňově se vystavím před úřady, že tohle jsou peníze, které jsem si vytáhl. Takhle si myslím, že bude taková nějaká budoucnost, že všechny brokerové účty budou blockchain based.

 

Je zajímavý, že jak jste vlastně říkali, že to je ekvivalent klasických finančních služeb, ale lepší, že pro mě jako pro laika to občas vypadá až moc dobrý. Teď je zajímavá hranice, protože asi i já si představím, že ta výhoda může být, že nemám prostředníka, nemám budovy a lidi, kteří někde přepisují excely nebo ověřují transakce atd. – může tam být nějaká úspora. Ten systém díky tomu může být efektivnější, ale kde jinde je ta výhoda, že to je lepší? Protože tam jsou občas až nesmyslný procenta, když vidíš.

 

Ty procenta, k tomu se dostanu ve druhé půlce, ale pro nás se to může zdát jako minimální vylepšení nebo pro někoho žádný, protože už dnes jsou bankovní služby, které jsou extrémně dobrý, že mezi bankami máš transfery, když to pošleš dopoledne, tak to dojde druhé straně, což je super. Můžeš platit ApplePay z mobilu a všechno skvělý. Ale my žijeme v extrémně vyspělém státě. Zbytek světa tak úplně není. Někomu říct, že kdykoliv se rozhodne odkudkoliv, potřebuješ jenom připojení na internet, tak bez občanky, rasy, nepotřebuju vědět, pohlaví, věk, jsi schopen posílat transakce, spořit si a ještě používat finanční služby – spoření, dluhopis, půjčku, když potřebuješ – tak to je game changer. My žijeme ve státě, kde máme ty služby centralizovaně k dispozici po desítky let, ale je plno států, kde tyto služby nejsou. Tam je to extrémně disruptivní. Pro nás je to výhoda v tom, že najednou máme ten alternativní systém, ze kterého nemusí ani člověk vystupovat, protože jsi schopen tam dělat všechno: Decentralizovaně obchodovat, spořit si, mít nějaký úrok – nechat ty peníze pracovat za tebe, aniž bys musel vyplňovat nějaké papíry nebo chodit někam. Mně se to zdá přelomový.

 

Já bych ještě doplnil, že co my říkáme, tak my máme tu výhodu, že v tom žijeme od začátku a vidíme ty zlomové momenty. Ty puzzle chápeme na té nejvíce elementární úrovni. Když někdo má přijít a říct, že teď se musím naučit do té naší úrovně, tak je to na půl roku studia a stejně to bude extrémně těžký to pochopit. Myslím si, že ten konec bude tak, že lidi jako my, co jsou ti degeni, žijí v tom a baví je to, tak ti budou takoví softwaroví inženýři. Pak bude nějaká jedna appka nebo stránka, kde to bude pod jedním tlačítkem – chceš vypsat obci, klik, chceš půjčku, klik. Zvládne to člověk, který ví, že krypto je super, funguje to tak a tak, ale nemá ty vědomosti a bude jenom využívat jenom spojování těch protokolů, protože to DeFi lego je tak rozsáhlý, že pobrat to teď je fakt složitý.

 

Já jsem zapomněl odpovědět tu druhou část, proč jsou tam tak vysoká procenta. Pro lidi, co se moc neorientují, někdy jsou tam procenta 15 %, 20 %, což je vysoký úrok na klasický finanční systém. Ale řádově i stovky procent. Ten úrok je tak vysoký právě proto, že je to projekt, který je v začáteční fázi a řeší rozdělení tokenů mezi lidi, kteří přijdou a projeví zájem. Takže proto je ten úrok tak vysoký, protože se rozdává spoustu tokenů na začátku – všem lidem, co přijdou. Buď tam dají finance, že se chtějí podílet na produktu. Za to jsou odměněni.

 

Tohle je zajímavý, protože projekty, které se takhle rozhodly dělat, je to jejich teoretický výdaj z pokladny, protože rozdávají jednotky, čímž ponižují teoretickou cenu tokenu. Pak je obrácený příklad, kdy jednotky se burnují. Například etherea se začínají spalovat, že se snižuje zásoba, kde já nedostávám jednotky, že nevidím, že se někde něco přičítá, ale celková supply klesá, a tím i ekonomicky ta hodnota toho tokenu roste. Tohle mě na tom baví, že vidíme ty ekonomické pokusy, protože projekty se staví k tomu takto a takto a bude zajímavé vidět za 5 let, kdo to vyhraje.

 

Ty jsi řekl, že by trvalo dlouho dostat se na vaší úroveň. Já souhlasím, že pak pro tu většinovou společnost možná budeš použít něco a ani nebudeš vědět, že za tím stojí nějaké decentralizované věci. Spoustu lidí ti možná nevysvětlí, jak funguje cloud, ale nejspíš používají nějaké cloudové služby. Možná to je ta cesta – vytvořit nad tím nějaký interface nebo aplikaci, která bude tak populární, a bude to využívat i přesto, že ten hlavní tahák nebude, že to je v kryptosvětě.

 

Nejlepší na tom je, že my ani nepotřebujeme, aby se to stalo. Reálně ono to bude fungovat i tak. Ono to bude fungovat, i když se od teď už nic nestane v kryptu. To je ta alternativa. Už dnes to funguje a fungovat to bude, i kdyby tam nepřibyl už žádný další uživatel; banky se na to nenapojili a nebyl jeden finální produkt pro lidi. To je ta síla na tom.

 

Nemusí se tam přelévat furt ty peníze, aby to fungovalo?

 

Samozřejmě potřebuje to nějaké fázi nový kapitál, aby ten zbývající kapitál mohl růst, určitě. Ale ty produkty budou fungovat dál. To, proč by tam člověk měl jít využívat ten produkt, když chce jít do DeFi, tak to pojede, i když tam nový kapitál nebude.

 

To riziko je, že třeba ten projekt neuspěje a klesne hodnota té měny?

 

Jo, lidský faktor nebo softwarová chyba.

 

To jsem chtěl říct, že ty jsi říkal, že lidé tam můžou dělat cokoliv, třeba spořit. Přece jenom u toho spoření spoustu lidí si dnes říká, že jak můžu spořit v něčem, co je takhle volatilní, kde jeden den mám o 20 % míň a druhý den o 20 % víc?

 

Jo, proto tam máme stable coiny neboli digitální dolary, eura jsou dnes na blockchainu etherea. Člověk může být v pozici, že drží digitální dolary ne ethereu, takže nemusím vystupovat z kryptoměn, ale jsem ve stabilním prostředí. Tyto věci jsou zaintegrované do všech směnáren, do všech DeFi protokolů atd., takže člověk má místo, kde dát peníze, pokud chce mít klid, že drží dolary v kryptoměnách.

 

Super, to taky spoustu lidí neví a říká si, že krypto znamená, že musím držet bitcoin a teď mám najednou polovinu peněz, co jsem měl včera.

 

Ty stable coiny, to je velká změna, protože určité finanční služby potřebují tu stabilitu. My jako společnost chápeme ten prostředek směny ty dolary – fiat měnu. Dokud to tak bude, tak budem muset to nějak respektovat napříč vším, co používáme. Proto pak fungují půjčky nebo nějaké obce, kde já jsem schopný de facto používat ty kryptodolary v platformách přímo. Není to, že musím používat bitcoin nebo ehtereum, které mění neustále hodnotu, ale mám svých tisíc dolarů a ty můžu půjčovat.

 

Ještě praktický příklad – dnes těch stable coinů je hodně. Každá větší burza má pomalu svůj vlastní stable coin. Jenom taková konzervativní praktická ukázka, jak v kryptoměnách mít nějaké pěkné úrok, ale zároveň nebýt vystavený velkýmu riziku, je mít dva různé stable coiny a spárovat je spolu na nějaké burze, kde poskytnete tu likviditu. To je jednoduchý způsob, že držím prakticky dolary, ale mám 0,3 % fee z každého tradu z jedné strany na druhou mezi těmi stable coiny.

 

Takže ty tam v podstatě dáš svoje peníze a oni slouží k tomu, že mezi nimi probíhají ty transakce a ty za to dostáváš ten poplatek.

 

Když někdo přijde s větším obnosem peněz, tak je třeba ten pool robustní, aby se ta transakce provedla. Je to jako rychlost internetu. Čím vyšší je likvidita, tím jsem schopný dělat vyšší transakce. To je jeden z největších výzev v kryptoměnách, jak vůbec vyřešit problém likvidity napříč různými vrstvami kryptoměn. To je něco, co se hodně řeší.

 

Možná by mě zajímalo, jak jste říkali, že to bude fungovat na furt. Když si vezmu – a laicky vidím, že bitcoin a ethereum jsou o kus dál než všechny ostatní minimálně reputací – nedokážu zhodnotit back-endem – i přesto se najde spoustu lidí, kteří zpochybňují, jestli ethereum 2.0 a proof of stake a že to je blbost a že to všechno spadne. A bitcoin totéž, že tam máš pár těžařů, kteří všechno… že to není jistý, jestli projekt dlouhodobě uspěje. Jak vidíte vy šance, ať už těch dvou velkých známých anebo pak těch desítek, stovek malých?

 

Já si myslím, že krypto je takový RPG a každý si musí vybrat svůj charakter. Já můžu být spekulant, co vidí příliš v nějakém coinu. Můžu být pak gambler, kterého vzrušuje dávat peníze do dodge coinů a podobně. Nebo můžu být nadšenec, že si koupím svoje bitcoiny – super svoboda. Nebo můžu být investor, že sleduju ty projekty na nějaké nezávislé úrovni, sleduju vývoj, trakci. Aktuálně to vyhrává ethereum tím, jak je daleko, ale může se to změnit a přijít nějaký chain, který to nabourá a ukáže nové možnosti a přístup. Podle mě je důležitý si vybrat, kdo jsem. Když jsem investor, tak vždycky na to mám střízlivý pohled. Totéž když Apple je top ve smartphonech, tak to může být za 10 let jiná značka. Je blbý, když jsem Apple fanoušek, tak se mi bude tu firmu blbě opouštět, ale když jsem investor, tak dokážu zhodnotit, že ano, ten potenciál je tady vyšší. Bylo by dobrý se na to zaměřit. Je těžký si vybrat, kým chci být v kryptoměnách. Podle mě diskuse o maximalismu a toto, to je ztráta času.

 

Mně se zdá vtipný, že spoustu lidí má hodně argumentů, proč to fungovat nemůže, místo aby nechali ten trh rozhodnout, jak to bude. Ten trh reaguje nějak a je plno lidí, kteří křičí, jak se jim to nelíbí a že to nemůže mít takové valuace a nemůže to fungovat, ale ten trh pak vždycky ukáže tu pravdu. To, jestli ehtereum 2.0 bude fungovat nebo bitcoin zahučí skrz těžaře, tak stejně ukáže jenom ten trh. De facto jestli chceme v tomto vážní, tak jedině může udělat, že si na to vsadit.

 

Na druhou stranu v posledním roce ohromný vzestup NFT. Spoustu lidí v tom furt vidí jenom předražený obrázky a jediný důvod, proč to má valuace, je hodně peněz na trhu. Lidi už nevědí, do čeho investovat.

 

Já taky si myslím, že Gucci kabelky jsou drahý a nekupuju si je, ale je plno lidí, co si je kupuje. Ten Gary Vee to říká nejlépe, že to je způsob, jakým komunikujeme s lidmi – NFT. Někdo si kupuje takový, někdo jiný, někdo si kupuje kabelky, někdo Mercedes, někdo hodinky. Každý komunikujeme navenek. Ty NFT jsou digitální způsob, jak k sobě, k své identitě přiřadit nějakou věc. Já ty NFT vnímám jako silný use case pro hodně věcí a myslím, že tady s námi budou. Úplně nejvíc rapidní změnu vidím v tom, jak firmy se budou stavět k zákazníkům, že dnes když máš McDonald nebo Teta nebo jakýkoliv korporát, tak mají bonusové kartičky a občas nějaké slevy, fajn, ale kdyby se nějaký korporát rozhodl udělat tady 1000 NFT, které dáme první tisícovce lidí globálně, kdo tady u nás buď utratí nějaké peníze nebo navštíví nějaké akce pravidelně nebo stráví nějaký čas v našich službách nebo cokoliv, tak máš 1000 nejvěrnějších zákazníků, víš, kdo to je, můžeš s tím pracovat. Ti zákazníci mají na výběr to komukoliv poslat, můžu to prodat, můžu to někomu půjčit a na tom vydělat. Najednou se ti rozjíždí ekonomiky, že ta firma rozjede svoji vlastní ekonomiku mimo klasický systém, který může být extrémně silný. To vidíme na Nike a Adidas – tyhle firmy vydávají NFT a plánují s tím dělat přesně tyhle věci. Máš limitované edice – 20 000 NFTs. Můžeš spálit to NFT a vzít si oproti tomu boty anebo si nechat NFT. Na co budeš vsázet? Spálíš to a dostaneš boty, které jsou cool, ale za 2 roky je vyhodíš, protože budou špinavý, nebo si necháš to NFT?

 

Pokud nejsi člověk, který ty boty stejně nechá v krabici, protože je stejně plánuje za pár let prodat.

 

Ale ten gamifikační efekt tam dělá strašně moc. Lidi to baví.

 

Je nutný si uvědomit, že před 50 lety náš svět byl extrémně analogický, to znamená všude papíry. Pomalu přecházíme do té digitální podoby. Ty NFT jsou jenom způsob, jak digitálně něco vlastnit. Může to být cokoliv. Může být Spotify 2.0, což bude finanční trh, kde já budu schopný obchodovat se songy na základě, co se tady nejvíc poslouchá, takže já můžu spekulovat, když byl víkend, bude vydávat nové album, tak koupím předkupní obci a budu moct schopný na to spekulovat. Tohle je něco, že to bude fungovat. Totéž ve sportu – budu mít real-time burzu, kde hráči budou NFT. Když někdo dá gól, tak to ten trh ocení. Ten hráč a tým začne na hodnotě nebo naopak. To je něco, co tady bude.

 

Já v tom vždycky hledám tu disrupci a inovaci atd., ale bohužel u NFT… líbí se mi ty zajímavé use case, které vznikají, o kterých jste mluvili – použít NFT jako členství nějakého klubu nebo mít nějaká práva, ale ten statusový use case – koupím si cool obrázek, abych v digitálním světě byl hustější, což je ekvivalent drahých tenisek v digitálním světě, mi přijde takový smutný. Vždyť to je málo přece.

 

To je myslím bohužel ten fakt, že tak začaly NFT.ž jsem chtěl být cool v roce 2017 v kryptu, tak jsem musel mít Lambo. Dnes když chci být cool, tak mám kryptopunk. Jo, Heidi Klum, Eminem, všichni si to koupili. To je ten začátek. To je něco jako ICO v roce 2017. Z toho, jak to bylo velký, opadlo 90 %, ale těch 10 % tvoří dnes zčásti ten trh. Tohle bude stejný, jak říkal Pavel, že to opadne, kryptopunkové asi budou pořád drazí, ale skončí to stejně u nějakého toho reálného používání.

 

Já si myslím, že tohle ani NFT nepřinesly. To máš v gamingu od nepaměti, že lidi si tam kupují zbraně a skiny na pistole a tak. Nemají to ani jako NFT, ale chtějí se odlišit, chtějí působit v té hře statusově.

 

Takhle jsem slyšel jednoho trejdra, který pochopil NFT skrze svoji neteř, která hrála Fortnite. Vždycky než začala hrát, tak si všichni hráči trejdovali mezi sebou skiny. Bylo to hodně divoký – ten chtěl mít to a ten to. Když to uviděl, tak díky tomu tam udělal zajímavé zhodnocení. To jsou NFT.

 

Nic proti trejdování, vydělávání peněz, nic takovýhle, jenom mám občas pocit, že nějaký věci v kryptu se vydávají za hroznou technologickou disrupci, ale vlastně to akorát na blockchain dá něco, co úplně stejně fungovalo předtím a dá to tomu cool faktor.

 

To je podle mě tím, že se na tom určití lidé vydělali extrémní množství peněz – až iracionálně nelogický, a kvůli tomu je to tak zveličované. Já třeba NFT od začátku, protože se v kryptu rozhoduju racionálně, logicky. A říkal jsem si, že to není možný, že nějaký obrázek, to nedává smysl, ale bohužel trh měl pravdu. Vyškolil mě v tomto názoru. Dnes to je někde a jsem zvědavý. 

 

No, ty jsi jsi mluvil o těch NFT, tak ať se nám to líbí nebo ne, tak lidi to žerou. Já jsem taky sbíral pokémony. Kdyby to bylo v digitální verzi a já věděl, že ten pikaču, kterýho mám, jich je jenom 3 tisíce, místo toho, že nevím, kolik jich je, jenom jsem rád, že mám tohoto u sebe, tak asi by to taky mělo větší hodnotu. Nehledě na to, že mám absolutní svobodu s tím nakládat, jak chci. Když si řekneme, že to nepřináší žádnou inovaci a už to tak fungovalo, tak do jisté míro jo, ale zase pokud ti vyhoří server té hře, jak se to stalo Xkrát, tak neuděláš nic a všechny data a co jsi kdy koupil, je pryč. V tom ten blockchain neočůráš, protože tam to zůstává. Ty jsi schopný s tím něco pořád dělat. Nehledě na to, že NFT otevírají bránu toho, že bude multivesmír her, že ty budeš mít nějaké herní předmět, se kterými budeš moct vstupovat z jedné hry do druhé. To NFT se ti bude přizpůsobovat té hře na základě toho, jak ty týmy budou moc propojené a ty týmy budou kompatibilní. Já vidím velkou budoucnost, a to nejenom v gamingu.

 

To je, jak jsi zmínil ty enfinity, že ty modely bude velká změna, protože když jdu hrát X-box, tak to akorát bere můj čas, ale tyhle hry začnou dělat, že já tam budu trávit svůj čas. Když budu dobrý, tak mě to ekonomicky odmění. Se mi líbí pokusy, projekt Tails dělá obční obchodování na Synthetixu. Udělali tam takovou jednoduchou gamesu, která se mi moc líbí, kde edukativně učí lidi, co jsou obce, jak to funguje. Je tam nějaká 15minutová hra. Když tam lidi, kteří první našli určité předměty ve hře, tak za to dostali odměnu v rámci tokenů. To bude něco strašný zajímavýho, až budu hrát Call of Duty za 10 let, tak dám head shot nebo něco a dostanu za to peníze.

 

Mně se líbilo – slyšel jsem use case, když máš malou vinici, která vyrobí 1000 flašek ročně. Už dnes je waiting list dostat se k flašce. Když ta vinice udělá 1000 NFT, které ti dá právo dostat jednu flašku ročně, ale zároveň tam máš sekundární trh, tak dobře, už jsem starý a nebaví mě vína nebo to má nějakou hodnotu, tak to můžu prodat dál. Třeba se mi líbí takové to vstupenka do klubu, jsem něčeho součástí asi víc než herní předměty, kde to furt si říkám, že jasně, chápu, že to funguje. Podobně jako chápu, že lidi sbírají tenisky, ale tam nevidím moc tu inovaci.

 

No, co k tomu říct? Já jsem ty příklady řekl, kde vidím tu inovaci já. S tou vinicí, jasně. Je to use case, ale je silnější tam, kde jsou ty větší korporáty a kde je větší vliv třetích stran. Ty vinice, když je malá, je tam 6 lidí, tak jim věřím víc než korporát, který je v 10 státech po celém světě a má 30 tisíc zaměstnanců. Proto i v těch hrách to dává větší smysl mít nezávislý NFT a předměty odpojené od té hry a nespoléhat na tu třetí stranu.

 

Teď poslední novinky YouTube začalo implantovat NFT. Myslím, že i OnlyFans. Ty Web2 company se snaží naskočit na tu adopci Web3. Uvidíme, kde skončí use case NFT.

 

Jak to plánuje YouTube, jestli nevíš?

 

Já jsem četl články. Mělo by to být na úrovni profilových obrázků. Je tam nějaká roadmapa. Ještě jsem to přesně nestudoval. Nevím, jestli nevíš ty, Pavle.

 

Ne, ne. Jenom oznámili, že se o to hodně zajímají a vidí v tom potenciál. Ale přesný use casy neřekli.

 

Jeden z častých kritiků Web3 je, že vždycky tam máš – i přesto, že ten svět je decentralizovaný – že tam vždycky máš nějaký centralizovaný gatekeepery. I když máš nezávislý NFT, tak když je prodávám přes OpenSea, tak tam máš centrální autoritu, přes kterou to prodáváš. Možná se dostáváme zpátky k debatě, jestli totální decentralizace je možná, anebo jestli vždycky někde vybublají vítězové toho trhu, kteří budou mít tu roli.

 

Asi nějaký centrálnější body tam momentálně jsou. Ale už jsou řešení, jak to dělat tak, aby to bylo více nezávislé. Ty můžeš interagovat přímo s blockchainem skrze NFT. Nemusíš listovat na OpenSea, můžeš ho nabídnout decentralizovaně na všech prakticky marketplacech zároveň. Myslím si, že na každý centrální bod, co se teď dá najít v kryptu, tak že do budoucna bude alternativa, jak to dělat jinak. Jen pak záleží, jestli se těm lidem bude chtít přecházet někam jinam, když už teď jsou zvyklí na nějakou službu.

 

Podle mě kromě jednoho, to jsou centralizované burzy – to je ta pekelná brána těch státních peněz do kryptosvěta a naopak – to je nejzranitelnější bod kryptoměn, protože například kdyby EU koordinovaně s Amerikou oznámili, že směňovat krypto je nelegální, zavíráme brány, tak ta ekonomika bude mít velký problém, který samozřejmě bude řešitelný, protože jsou státy, které jsou kryptu otevřený – třeba Švýcarsko. Já bych mohl jít do Švýcarska a směnit si svoje krypto tam. Bylo by to mnohonásobně těžší a víc by se to sledovalo, takže tohle je za mě nejvíc nebezpečný bod. Bude otázka dalších let té regulace, kde to skončí.

 

Průser by byl v momentě, kdyby ty centrální burzy se zaměřily na ty proof of stake chainy a začaly si stakovat na té burze, což už většina dělá. Najednou by měly třeba majoritu, že by se jim podařilo přilákat tolik uživatelů, že by to na burzu dávali. Ta burza by stakovala a měla by přes 50 %. To by byl průser. 

 

Takže oni by získaly „kontrolu“.

 

Ano, přesně tak.

 

To je největší nebezpečí decentralizace, když někdo získá více než 50 % kontroly.

 

Takže v tomto vidím potenciální nebezpečí, ale naštěstí zase ta data ukazují, že ten odliv z těch burz je rapidní. Co se týče etherea, tak je to na all-time low skoro, že fakt ten odliv etherea je rapidní.

 

Jako že lidi to stahují z burz na své vlastní adresy, protože tím, jak se ethereum dá používat v DeFi, dá se stakovat na vlastní pěst nebo přes decentralizovanější providery a verze, tak ti lidé to nechtějí mít tolik na burzách.

 

Hlavně to je podle mě nejhorší způsob investování do krypta, když svoje krypto drží mna burze. Spoustu mých kamarádů přišlo o tolik peněz, když si mysleli, že mám Coinbase, mám to zabezpečené, ale to krypto není moje. To patří Coinbase. Coinbase když se něco stane, tak za to nezodpovídá, ale to krypto je moje až tehdy, když to mám na adrese.

 

Jak vy vnímáte to masové rozšíření? Je to nutné nebo chtěli byste ho? K tomu masovějšímu rozšíření ta regulace bude nutná mám pocit. Že pokud to máš jako Divoký západ, tak spoustu lidí si za prvé říká, že bez té regulace to chtějí jenom lidi, kteří něco ukrývají nebo dělají něco špatného. Zároveň většina těch lidí chce nějakou jistotu a jasná pravidla.

 

Za mě mám krásný moment, jak byly F1 – finální kolo, tak člověk když se na to díval, tak byl záběr z monopostu Red Bullu. Tam bylo Tezos, ještě myslím něco, na hlavních spotech crypto.com. Je vidět, jak ty kryptofirmy začínají mít čím dál větší ekonomickou moc i v komerčním světě. Crypto.com koupilo velkou arénu. Tohle bude víc pokračovat, kdy ti foundation si budou kupovat reklamní spoty a prestižní místa. Ti regulátoři s tím budou muset něco udělat – napsat nějaký zákon. Jsem rád, že Coinbase je oficiálně na burze, protože si myslím, že to bude hlavní bod, když se začne něco řešit. Když ta regulace bude špatně napsaná, tak Coinbase by měl být zástupce za nás všechny – pojďme to udělat tak, ať to funguje, to znamená nějaký kompromis mezi tím, ať se tu neperou peníze nebo nedějí se nějaké nekalé aktivity. Ať to můžeme používat, aby to bylo prospěšné pro naši společnost.

 

Já to vnímám, že regulace je legalizace. Potřebujeme regulaci, aby to bylo nějakým způsobem legální a lidi se toho tolik nebáli. Na druhou stranu ten risk tam bude vždycky. Ty chyby v kódu budou vždycky. Ty hacky se budou dít vždycky. Není to pro každého a ještě pár let nebude. Myslím si, že to je v pohodě. Tím, že je to alternativa, tak tam nepůjdou stejně všichni. Nejsem naivní, že bych si myslel, že celý svět pojede na kryptu. Jak jsou akcie, tak v akciích nejsou všichni lidi, i když by to dávalo smysl mít S&P 500 a pořád jsou ty příklady, co by stačilo měsíčně tam házet, aby to něco dělalo atd., tak stejně to všichni nedělají. S kryptem to bude stejné. Drtivá většina finančních produktů a drtivá většina finančních trhů skončí jako on chain v kryptu. Do budoucna budem říkat finanční trh a budem myslet krypto. Krypto pohltí forex, akcie, dluhopisy, nemovitosti, všechno, a to z důvodu, že je to levnější, efektivnější, transparentnější a k dispozici.

 

Taky to může dopadnout tak, že vlády podle mě potřebují mít odpovědnost. Když se něco pokazí, tak potřebují mít bod, se kterým budou tu chybu řešit, nápravu. To dnes v ethereu nikdo neví. Tam když se něco pokazí, tak tam není nikdo, kdo by za to přímo zodpovídat. Možná můžou vzniknout nějaké government chainy, které budou v nějaké interakci s decentralizovanými chainy. Ten stát s tím bude OK, protože bude mít stopovatelnost, bude to všechno fungovat. Bude tam zodpovědná osoba nebo firma. Všichni budou spokojení. Člověk se bude moct rozhodnout nebo podepsat, že vystupuje na decentralizovaný chainy do černých vod, kde je to všechno otevřený.

 

K té transparentnosti mě napadá argument, že možná to je transparentní pro vás, kdo do toho koukáte každý den, ale pro většinu lidí nevím, jestli krypto je transparentnější než mít ty peníze v České spořitelně.

 

Důležité je, že ty máš ty nástroje, jak se na to podívat. Transparentní to je. To, jestli si to dohledáš, je na tobě. Má možnost každý se podívat. To je na tom důležitý.

 

Ta transparentnost se z technickýho hlediska se chápe jinak, že například když začne klesat cena projektu třeba o 30 % během jedné sekundy, tak jsem schopný se podívat na ty transakce, tak si rozkliknu token ten a ten a vidím chain transakcí. Podívám se na tu transakci. Jsem schopný hned zpozorovat, jestli to byl velký prodej z burzy nebo třeba nějaký hack. A jsem hned schopný jednat, takže to je ta transparentnost jako taková, že jsem schopný sledovat každou transakci na chainu v rámci projektu.

 

I když člověk není tohle schopen udělat sám na vlastní pěst, tak stačí používat jenom Twitter nebo Discord. Tam jsou lidé, kteří v tom leží non-stop. Ti to stejně do 5 minut ohlásí všem. Už se to hned ví. Takhle se vždycky přijde na plno hacků. Stane se hack a do pár minut se ví, kde je problém a už se to řeší. Tím, jak je to rychlý a transparentní, tak to má o to rychlejší reakci potom.

 

Jsou ty decentralizovaný finance tak daleko, že nevím, jak moc běžný nebo pokročilý uživatel tím dokáže nahradit běžnou hypotéku?

 

Určitě se dá. Můžeš to udělat úplně jednoduše, že pokud máš v kryptu hodně peněz, tak si můžeš vzít klasickou půjčku a za půjčené peníze si můžeš vzít hypotéku v reálném světě. Že by sis vzal klasickou decentralizovanou hypotéku, to ještě nejde v kryptu, ale můžeš použít určitým způsobem krypto jako základ pro tu svoji hypotéku.

 

Mám třeba 100 ether. Ty zastavím. Na to si vezmu půjčku, kterou si osobně řídím. S těmi penězi, ať už je budu investovat nebo koupím auto nebo podpořím hypotéku v reálném světě, to je na každém.

 

Tu likviditu z toho dostaneš, když ji potřebuješ. Ale přesně produkt hypotéka není.

 

Kdyby se někdo chtěl pustit do králičí nory, ve které jste vy dva a začít do toho koukat trochu víc, napadnou vás nějaké dobré zdroje informací nebo něco, kde začít?

 

Podle mě je dobrý začít od základu, pochopit ten bitcoin na elementární úrovni: Proč to nejde vypnout a jak se tam posílají transakce. Pak jít dál. Když Vitalik Buterin se tenkrát trhnul, proč vytvořil ethereum, co to nabízí, co tam všechno jde dělat. Pak podle mě konzumovat ten kontent – podcasty. Nejlépe každý den hodinku dvě denně. Začít followovat ty hlavní lidi na Twitteru. Podle mě pro toho člověka to musí být hlavně koníček. Když mě to nebaví, tak nejsem vůbec schopný vstřebat ty informace. Pokud tam jdu hledat jenom peníze, tak budu to mít hodně těžký, protože budu chodit do slepých uliček a neuvidím jenom tu hodnotu technologickou nebo inovaci. Pravděpodobně se spálím. V kryptu podle mě vyhrávají lidi, co to je pro ně koníček, zábava a až teprve pak řeší dlouhodobý investování.

 

Je tam moc nových pojmů, že když se do toho chce dostat hodně hluboko a nechce měsíčně tam házet něco přes Coinbase, tak už fakt to chce jít do hloubky. Zkusit si přečíst Whitepaper, i když to je extrémně těžký z jedničky takhle to uělat. Gwei.cz má krásný výcuc, co je to smart kontrakt, blockchain, těžař, transakce atd. Tyhle pojmy mají pěkně všechny popsané. Pak zúčastňovat se akcí jako v Česku, co jsou. Je jich hned několik. Najít si nějakou dobrou komunitu a obalit se lidmi v Česku, co tomu rozumí a ptát se.

 

Takže je dobrý, že může kdokoliv. Já předpokládám, že pro spoustu mladých lidí to je velký zájem, protože stejně jako každá doba přináší příležitosti, tak možná vidíš jenom tu špičku ledovce v médiích, ale jsou ty 17leté děti, které vydělaly velké peníze, protože tam viděli něco jiného než ostatní.

 

To je velmi důležitý pro ty nováčky, aby nějaký jejich investiční přístup byl co nejvíce nudný. Protože když zažívám nudu při investování, tak jsem dobrý investor. Když se začínám bavit, tak mám chování gamblera a spekulanta. Nějaký nejudržitelnější i statistiky nejvíce úspěšný přístup je DCA – dollar-cost averaging, takže nakupuju pravidelně za nějakou částku.

 

Dát si trvalý příkaz každý měsíc.

 

Tak porazím 90 % trhu a nemusím nic řešit.

 

Taky k těm mladým – dnes pokud mladé lidi zajímá krypto, tak nejlepší je si vybrat nějaký projekt, který je jim blízký podstatou, že se jim líbí komunita nebo ten produkt a fakt jí na Discord nebo na ty komunitní místa a vyloženě se zeptat: Chci pro vás pracovat, jsem dobrý v tom. Neumím programovat, nevadí. Umím dělat ve Photoshopu. Umím spravovat Discord, super. Dnes je tolik pracovních pozic v kryptu napříč celým trhem, ať už jste komunity manažer na Discordu nebo správa Twitteru nebo dělání meme, emoji – od malých věcí až po ty programovací. Dnes prakticky se dá najít místo v kryptu velice snadno. Ještě je to práce, která je nová pořád.

 

Jsem právě slyšel, že tohle je jedna z nejvíce populárních pracovních příležitostí, že duješ pro DAO. Nedostáváš peníze, ale dostáváš tokeny. Děláš memes a participuješ na té aktivity toho projektu, sdílíš na Twitteru a jede to.

 

Tím, jak jsou ty projekty otevřené, tak uvítají každého, kdo umí přinést jakoukoliv hodnotu. To může být přeložení jejich whitepaperu z jednoho jazyka do druhého nebo digitální věci, média, články atd.

 

Máte pocit, že ta česká komunita nebo lidé v Čechách jsou aktivní? Mi přijde zajímavý, že ať už SatoshiLabs a další lidi v Čechách – minimálně to působí, že se to tady uchytilo. Paralelní polis atd.

 

Já když jsem byl malý, tak všichni – babička, dědeček mi říkali, že za nás tady porcelán, zbraně a Karlovy Vary a nevím, co všechno. Měli jsme ty národní produkty. Pak se postupně všechny rozprodaly. Dnes zase cítím, že jsme generace, která na ně přišla jako první a že moje generace, až bude o 20 let starší, tak to bude vracet do toho státu. Alespoň v to doufám, že se tady podnikat a budou se tu stavět nové věci. Věřím tomu, že jsme ta generace, která zachytila něco na začátku a že Česko je jedna z velmocí ve světě krypta. Strašně moc lidí tady investuje do krypta. Možná jsem v bublině. Třeba to tak není, ale vnímám to tak.

 

Velmi zajímavý argument, proč mí nějaké peníze v kryptu, bylo jenom ten časový argument, že když si vezmeš, kolik lidí na takovém tom peaku, kteří mají ten majetek, má peníze v kryptoměnách versus mladí lidé a jak oni chápou kryptoměny a minimálně nějakou potřebu mít tam třeba 10 % svých úspor nebo něco takového, tak podle této jednoduché matematiky by ten poměr peněz v kryptu měl jít nahoru a nahoru.

 

Měl. Mě by zajímala data tohoto. Nevím, jestli to existuje. Ty jsi na začátku říkal, že vždycky se snažíš to vysvětlit rodičům. Já si myslím, že ten přístup by měl být opačný. Máš se to snažit potom vysvětlovat dětem. Vlastně my to musíme předávat dolu namísto toho, aby babička pochopila NFT, tak potřebuju, aby moje dítě pochopilo NFT a ty technologie, jaké jsou výhody, že pořád všichni říkají, že je strašný problém v kryptu v tom, že ti starší to nechápou. Ale to, že za 30 let už my budem ti starší a ti starší, co to nepochopí, budou mimo hru, to si myslím, že je důležitější. Musí se to předávat dolu. Aby malé děti uměly posílat transakce nebo pracovat s digitální peněženkou, protože stejně ten cash nám jednou zruší. Záleží jenom kdy. Spíš to dávat dolu, když to jde.

 

Ta motivace je, že ať si člověk o kryptu myslí, co chce, tak je tady určitý potenciál, že to bude ta disruptivní věc, která změní chápání našeho světa. Mě přijde ignorantský se o to nezajímat vůbec.

 

Hlavně za ignoraci se platí ta nejvyšší daň. Každý podle mě v mém okolí, kdo kdy slyšel minimálně ode mě, že ethereum – zajímej se o to, tak mají těžký spaní.

 

Úplně souhlasím.

 

Nemyslím si, že je nutný být gambler nebo trader nebo být úplně tam, kde vy a vidět to jako první. Ta druhá vlna je v pohodě, protože když si to vezmeme, tak většina lidí je v pátý vlně a dostane se k nim jenom zpráva na Novinkách, kde je většinou jenom že bitcoin šel nahoru nebo dolu, což nevím, jestli na to někdy klikáte.

 

To je pro mě nejlepší signál, kdy prodávat. Když je ten optimismus tak nahoře, když sedím na baru. Tam je holka, co říká, ať nakoupím ten avalanche, vyděláš na tom peníze, tak si říkám, že to je tady. Přijdou velké propady. Když je extrémní negativismus, že krypto je konec. Půjdeme o 50 % dolu, tak nakupovat.

 

Já si myslím, že je těžký hrát ty hry long-term. Strašně moc lidí je nastaveno instantně něco. Dodělám vysokou školu a do 3 let chci do důchodu. Chci to urvat a chci mít milionový obraty a budu druhý Rohlík atd. Ale těch lidí je málo, co se jim toto povede. Akorát že je to tak unikátní, tak to lze nejvíce slyšet. Pak každý chce instantně všechno – lásku, peníze, auto, dům, děti, prostě všechno. Myslím si, že to krypto je long hra. Nehledě na to, že když je člověk v kryptu, tak určitým způsobem je ve světě IT chtě nechtě. Je to svět IT dohromady s financemi. Kdyby se objevilo ještě něco lepšího, než krypto, tak ty to budeš vědět jako první, protože jsi v bublině IT s financemi, takže kdyby přišlo něco lepšího, tak to budeš vědět mezi prvními. Jsi vystavený do lepší pozice než lidé, co se o krypto nezajímají. Je to určitým způsobem další fáze těch financí. Kdyby přišlo ještě něco lepšího, tak to nejspíš budeš vědět jako první, protože jsi hned pod tím nejblíž.

 

Nevím, jak moc víte odpověď na tuto otázku, je to spíš pro nějakého právníka, ale jak je to obecně s zdaněním kryptoměn dnes třeba v Čechách? Je to totéž jako platíš daň z toho, co jsi vydělal?

 

Za mě si nemyslím, že dnes legislativa ČR má exaktně popsaný, jak danit krypto. Například, nevím, když někde hacknou, pak mi to vrátí zpátky, ten projekt vzroste. Já si to pak vyplatím, tak jak se k tomu mám postavit daňově. Tady platí laický přístup, že jsem občan ČR a chci, když spadnu na chodníku, ať pro mě přijede záchranka a funguje tady policie, tak to i nějak zdaním na teorii akcií. Když se člověk baví s daňovými poradci, tak si říká, že by se to mělo danit jako nemovitý majetek, to znamená každá transakce a podobně. Když si člověk vyjede ty transakce reálně na blockchainu, co udělá, tak to by člověk na tom finančáku by strávil rok a nikdo by nic nevěděl. Podle mě určitě by bylo dobré, aby stát co nejdříve zaujmul vůči tomu nějaký logický přístup. Za mě ten nejvíce spravedlivý přístup je, když odcházím z toho systému, to znamená, že něco vybírám ven, tak to by se i mělo danit. Ale samozřejmě to je strašně spekulativní a nikdo neví, co je dnes ta správná cesta.

 

Když máte nějaký krypto a chcete ho prodat, nejlepší je sehnat nějakého právníka, co tomu rozumí nebo daňaře a probrat to s ním.

 

Nejlépe vzít dva, ať se mezi sebou můžou hádat a vybrat si ten správný názor.

 

Je to zajímavý, protože občas se setkávám s lidmi, kteří to berou na lehkou váhu. Říkají si, že to je krypto. To nikdo nikdy řešit nebude. Já si říkám, jestli fakt. Seš si jistej? Ta finanční správa za 5 let nebude mít nějakou umělou inteligenci a hlavně myslíš si, že oni nevědí ty účty kryptoburz?

 

Hlavně kryptoburza je charakterem jako broker. Když mi přijde jedna přichází transakce z této burzy, tak já už tam svítím. Přijde den D, kdy se mě dotážou, co to je a kde to mám napsaný.

 

Blockchain si pamatuje všechno.

 

Můžeš to být 5 nebo 500 tisíc korun. Když to vyberu, tak musím brát, že jsem investor a legislativně se k tomu nějak postavit.

 

Dobrý, takže možná nebrat to na lehkou váhu a řešit to.

 

Rozhodně.

 

Super. Kluci, díky moc. Já si myslím, že jsme spoustu pojmů vysvětlili. Jsem si jistý, že se tam vloudilo spoustu pojmů, které jsme nevysvětlili a brali jsme za samozřejmé, že všichni znají, ale myslím si, že mohla to být možná dobrá sonda. Pokud to lidi zaujme, tak si jednotlivé pojmy můžou dohledat. Možná to byl pro spoustu lidí takový úvod do králičí nory. A pro lidi, kteří v ní trochu jsou, tak zajímavé připomenutí nebo jiné perspektivy. Takže dík moc, že jste dorazili.

 

Taky díky.

 

Díky moc!

 

Tohle byl další díl podcastu Proti Proudu. Doufám, že se vám to líbilo. Já jsem se z kluků snažil dostat maximum a trochu hrát ďáblova advokáta a částečně jim do toho házet vidle a nutit je argumentovat svoje pozice nebo říkat, proč to podle nich dává smysl. Budu rád, když nasdílíte nějaký citát nebo kus toho rozhovoru, který vás osobně bavil. Jinak pokud si třeba chcete připomínat některé dobré části z podcastu Proti Proudu, tak je i YouTube kanál Best of Proti Proudu, kam dávám ty kousky 5 6minutový úseky, které mi z rozhovorů nejvíce zaujaly a bavily. Takže na to mrkněte. Ty nejzajímavější budou i v knížce. S lidmi na Patreonu tu knížku trochu probírám, takže pokud byste chtěli dostat náhled, co bude v knížce Proti Proudu, tak na patreon.com/protiproudu myslím, ale to najdete. Přátelé, jsem hrozně rád, že jste se mnou a s mými hosty strávili další čas. Doufám, že to pro vás byl užitečně strávený čas a mějte se krásně. Uslyšíme se zase příště.

 

Vybrané rozhovory