Ondráš Přibyla o nenásilné komunikaci, zenu a změnách klimatu

Ondráš Přibyla o nenásilné komunikaci, zenu a změnách klimatu

Ondráš Přibyla se profesně věnuje nenásilné komunikaci, lektorování a facilitaci. Ondráš je zakladatelem projektu Fakta o klimatu a také stojí za Úžasným divadlem fyziky. Teoretické fyzice se pak také věnoval ve svém doktorském studiu.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • jak zlepšovat komunikaci ve vlastním životě
  • jak v naší společnosti nejčastěji pečujeme o „komunikační rány“
  • o benefitech studia zenu a jak vypadá běžný den v zenovém klášteru
  • jak vést dialog o složitých tématech
  • proč trénovat komunikaci stejně jako naše tělo

O epizodě

Ondráš je host, který má unikátní vhled hned do několika oblastí. V určitém smyslu jeho profesní cesta k dnešním zájmům začala při studiu doktorátu teoretické fyziky. Často když se snažíme v nějaké oblasti zlepšit, tak napodobujeme lidi, kteří jsou přirozeně dobří. Například se snažíme učit od rozených extrovertů, kteří ale často netuší, proč jsou v komunikaci schopní – je to zkrátka jejich daná vlastnost. Proto si s Ondrášem povídáme o tom, proč se učit od lidí, kteří si už prošli cestou, na které jste i vy. Ondráš prošel transformací z introvertního studenta teoretické fyziky k expertovi na komunikaci, který profesně lektoruje, facilituje a pomáhá řešit selhání komunikace.

V rozhovoru si povídáme o podstatě nenásilné komunikace. Jak se zlepšit v komunikaci, proč si dávat pozor na přehnanou potřebu řešit něčí problémy nebo moc radit. Kromě toho, že si povídáme o „dont’s” v konverzacích, tak řešíme i jak se jako konverzační partner zlepšit. Ono často stačí málo, a tak si po poslechu podcastu odnesete dvě techniky, které budete moci rovnou vyzkoušet – traceovaní a rozšiřování emočního slovníku.

Ondráš zvládl skloubit svůj akademický a na data orientovaný background s principy efektivní komunikace, a tak založil web Fakta o klimatu. Často máme přístup k informacím, které jsou těžko stravitelné – a obzvlášť v oblasti klimatu je důležité existující data prezentovat tak, aby to bylo dobře pochopitelné pro veřejnost, a hlavně pro zákonodárce.

V návaznosti na téma klimatu Ondráš vysvětluje, co je tzv. „bikeshed” princip, nebo-li zákon triviality. Lidé mají tendenci řešit témata, na která je snadné udělat si názor. Proto se budeme raději bavit o tom, jakou barvu má mít přístřešek na kola a méně se budeme zaobírat tématy, která se existenciálně dotýkají nás a dalších generací. Jak takovou situaci změnit nebo aspoň zlepšovat? V podcastu uslyšíte, co je topic-management, jak kultivovat (nejen) veřejnou konverzaci o polarizujícím tématu a proč se nutně nesnažit shodnout na tom, co je pravda, ale raději se soustředit na další proveditelné kroky – princip, který určitě stojí za to si v životě osvojit.

Na závěr podcastu si povídáme o ZENu. Ondráš strávil stovky dní v klášterech a mě tak zajímalo, jak běžně vypadá pobyt v klášteře, co je cílem takového retreatu a jaké jsou benefity, které si z těchto praktik Ondráš odnesl.

Zajímavé odkazy a epizody

Partnerem podcastu je Active24.

Active24 – Vrhněte se do online světa! Na Active24 si vytvoříte vlastní www stránky nebo e-shop. Zajistí vám 100% bezpečný webhosting s nepřetržitou zákaznickou podporou.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory