Pavel Macek: Jak mít sílu, klidnou mysl a odolnost? Pomoci mohou bojové sporty i filosofie stoicismu

Pavel Macek: Jak mít sílu, klidnou mysl a odolnost? Pomoci mohou bojové sporty i filosofie stoicismu

Pavel Macek je mistr bojových umění, šéfinstruktor silových tréninků a praktikující stoik.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • proč musíme pro cíl vždy obětovat
  • jak se učit od nejlepších a proč učit ostatní
  • o principech silového tréninku a jak může začít každý hned
  • proč je stoicismus tak populární

O epizodě

Pokud jste fandové bojových sportů a silového tréninku, víte, že díl s Pavlem bude fakt něco. Jestli vás ale nezajímá nic z aktivit, kterým se Pavel věnuje, tak si tenhle rozhovor stejně poslechněte. Nosným tématem je totiž filosofie, filosofie boje, praktická filosofie pro život a stoicismus. Povídáme si o tom, jak vyhledávat mentory a proč se kontinuálně učit celý život.

Nadšenci do Pavlových „témat” uplyne prvních 45 min jak nic, když si povídáme o bojových sportech, bojových uměních a jaký je mezi nimi rozdíl. Užijete si historky o tom, jak vzniklo judo a MMA. Popovídáme si o silovém tréninku, o Strongfirst, a jak Pavel Tsatsouline změnil tvář silového tréninku. Uslyšíte, jestli se musíte na každém tréninku zničit, jestli cvičit jen sílu a nebo proč je kettlebell nejefektivnější nástroj pro většinu lidí.

Od oka v druhé polovině s Pavlem trochu přesedláme na širší téma praktické filosofie a dobrého života. Povídáme si o meditaci, o vývoji osobní filosofie se stárnutím a o svobodě. Začneme u stoicismu a probereme různé školy a techniky nenáboženských forem duchovního rozvoje. Uslyšíte, proč se chcete vystavovat nekomfortu – třeba ve formě hladu a chladu a proč meditovat. Krátká odpověď na složitou otázku: „kvůli svobodě”. „Život je víc podobný umění bojovnému než tanečnímu.” Nejen proto je dobré být svobodný od vlastních potřeb a kompulzivních nutkání. A kromě toho se mnohé ze stoických metod ukazují být klíčové pro zdraví fyzické (půsty, otužování), ale když se oprostíte od zážitkového feťáctví a závislosti na komfortu, uděláte službu i pro své zdraví mentální – zažijete totiž opravdové vlny vděčnosti a všímavosti.

Zajímavé odkazy a epizody

Partnery podcastu jsou

Wild&Coco – Probuďte sílu a radost ve svém mikrobiomu pomocí kokosových potravin a unikátních doplňků stravy. S promo kódem PROTIPROUDU získáte malé balení Essential Proteinu zdarma k nákupu nad 1200,-

Dáme Jídlo – Nechte si dovést jídlo z restaurací nebo zboží ze stále se rozšiřující nabídky obchodů.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory