Párový terapeut Pavel Rataj: Jak funguje vztah a láska? Proč to v krizi (ne)zabalit?

Párový terapeut Pavel Rataj: Jak funguje vztah a láska? Proč to v krizi (ne)zabalit?

Pavel Rataj je psycholog a párový terapeut. Specialista na partnerské vztahy, partnerskou komunikaci, partnerské krize a párovou terapii.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • co je kult dítěte a proč jsme lepší rodiče než partneři
  • jestli jde za vztahy udělat tlustá čára 
  • o nezdravém růstu a vztazích
  • co je zásadní pro překonání párové krize
  • o monogamii, nevěře a polyamorii 

O epizodě

Pavel Rataj je psycholog a párový psychoterapeut. Podcast odstartujeme budoucností vztahů. Existují rozdíly mezi páry, které se poznaly online a těmi, co se daly dohromady „postaru”? Jak nás ovlivňují technologie, seznamky a „digitální” vrstva reality? Uslyšíte, jak se liší následky osobního a digitálního odmítnutí, jakou má ve vztahu roli nevědomí a jestli jsme schopni rozumět všem změnám, které technologie do vztahů přinesly.

Vztah často začíná v naší hlavě. Důležitý koncept, který s vztahy souvisí a zdaleka se o něm tolik nemluví, je vztahovost. Do vztahů se totiž rodíme, vyrůstáme v nich, socializujeme se napříč školou, prací a koníčky. Naše vztahovost se nejvíce projeví, když se ve vztahu uvolníme – a padají opony. Jak si uvědomovat svou vztahovost a pracovat s ní?

Vztahy jsou konverzační evergreen. Zásadnost tohoto tématu neminula ani média. Je libo 10 tipů na to, jak si najít toho pravého, zvládnout krizi nebo znovu-zažehnout vášeň? Easy. Ale existuje desatero obecně platných pravidel pro kvalitní vztah? Ve zkratce – ne. „Mějte odvahu objevovat vlastní vztah” dodává Pavel. „Přestaňte hltat bulvár a stereotypy… partnerský vztah je unikátní produkt dvou jedinečných příběhů.”

„Sociolog přinese fakta”, ale Pavel je expert na vytvoření setkání mezi dvěma individui. Není překvapením, že se specializuje na partnerské krize, a tak se musím zeptat: „Je krize neodmyslitelnou součástí vztahu”. Pro překonání krize je zásadní získat motivaci obou v páru. Jak toho ale dosáhnout? „Šanci mají ti, kteří se dokáží zastavit a zamyslet se o sobě.“ Z podcastu si odnesete spoustu tipů na knihy, další vzdělávání, ale nedostanete tři tipy, jak si vztah najít, zlepšit, zbavit se ho nebo ho zachránit.

A jelikož je Pavel expert na vytvoření prostoru, kde se lidé mohou setkat, tak vás nepřekvapí, že přesně to se povedlo i v podcastu. Věřím, že se Pavlovi podařilo vytvořit možnost potkat se sami se sebou. Pomocí otázek, které jsme si v podcastu pokládali – pro mě to byl silný zážitek a těším se, že si podcast poslechnu znova. Doufám, že to budete mít stejně, a tak nezapomeňte dát vědět, co nejvíc bavilo vás.

Zajímavé odkazy a epizody

Partnery podcastu jsou

Fondee – Investiční platforma, s kterou můžete jednoduše zhodnocovat své úspory. S kódem PROTIPROUDU máte poplatky na 3 měsíce zdarma.

Campiri – Vaše nejsnadnější cesta k pronájmu obytňáku nebo karavanu. Jako posluchači máte 2000 Kč slevu na dalśí výpůjčku. Osobně ozkoušeno a doporučeno.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory