Petr Pavel: Armáda není o bezduché disciplíně

Petr Pavel: Armáda není o bezduché disciplíně

Petr Pavel je bývalý náčelník generálního štábu Armády České republiky a bývalý předseda vojenského výboru NATO.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • jaká je budoucnost vojenské spolupráce NATO a EU
  • s kým je Turecko doopravdy spojencem a proč je Rusko dobré v rozvědce
  • jaké jsou budoucí hrozby 
  • jak se zbavovat strachu
  • jak je to s vojenskou disciplínou

O epizodě

Rozhovor s panem generálem začneme u současné situace. Jak zvládáme pandemii a jak se poučit z chyb, kterých jsme se už dopustili? Česko má krizový systém,který se vypiloval na povodních, ale při koronavirové krizi jsme narazili na jeho limity. „Pro vojáky byl šok, jak málo připravena vláda byla.” Povídáme si o tom, jak by měla vypadat příprava obyvatelstva na krizové situace a jaké jsou paralely byznysu a armády, obě sféry, které se důkladně připravují na záložní plány. 

Vojáci a armáda jako celek umí čelit krizím i díky tomu, že dokáží pracovat efektivně se strachem. Právě to je další téma, kterému se v rozhovoru věnujeme. Jak se zbavovat strachu? Základním pilířem zbavení se strachu je poznání: „Má-li člověk nemít strach z nepřítele, tak ho nejdřív musí důkladně poznat.” Povídáme si ale nejen o tom, jak může proti strachu bojovat jedinec, ale jak bychom proti němu měli bojovat systémově. „Lidé, co stojí v čele, musí dodávat optimismus a důvěru.”

Je válka a násilí zakleto v našich genech? S panem generálem mluvíme o tom, zda se dnes nenadužívá slovo válka. Co vlastně válka doopravdy je? Jaká je její historie a jak se proměňuje. Povídáme si o budoucích hrozbách, kterým budeme dlouhodobě i krátkodobě čelit. Uslyšíte tak o degradaci životního prostředí, jaderných zbraních nebo nezvladatelných migračních vlnách. „Násilím se dlouhodobě nikdy nic nevyřešilo” říká pan generál a vy uslyšíte, jaké jsou hlavní předpoklady úspěšného zvládání dnešních konfliktů.

Partnerem podcastu jsou Active24 a Fondee.

Active24 – Sledujte seriál o internetové bezpečnosti na Facebooku a pro bezpečný hosting a webovou doménu mrkněte právě na Active24.

Fondee – Chcete zhodnocovat své volné peníze v akciích a dluhopisech? Můžete si vybrat ze 7 modelových portfolií, která sdružují akcie a dluhopisy různého zaměření. Fondee vám zprostředkuje účet u brokera, vyberete si svůj model a všechny příkazy a udržování portfolia zařídíme my.

S kódem protiproudu máte zdarma tři měsíce správy účtu zdarma.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory

Využitím těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie. Více informací.