Filip Doušek: AI a lidský mozek pracují podobně. Jak si zlepšit životní infrastrukturu?

Filip Doušek: AI a lidský mozek pracují podobně. Jak si zlepšit životní infrastrukturu?

Filip Doušek je expert na datovou analytiku a umělou inteligenci. Také napsal román Hejno bez ptáků, který tvořil dohromady 12 let. Vždy ale svět viděl dost byznysově a prakticky od malička programoval. Prodal startup Stories.bi, který na základě AI pomáhá firmám správně nakládat s jejich daty. Zabývá se otázkami vědomí a souvislostí mezi mozkem a AI.

Rozhovor můžete jednoduše poslouchat na vašem telefonu v těchto aplikacíchPoslechněte si v aplikaci

V rozhovoru uslyšíte:

  • Proč investovat do životní infrastruktury
  • Jak AI změnila programování 
  • Prediktivní kódování a jak funguje naše mysl
  • Několik pohledů na vědomí 
  • Paralela mezi našim fungováním mozku a umělou inteligencí 

O epizodě

Filip mluvil o tom, jak je důležité nezanedbávat svoji osobní infrastrukturu. O tom, že prodejem firmy žádná práce nekončí. Lidé by se měli věnovat hlavně sami sobě a upgradovat se. Pro dobrý život je důležité podle něj neignorovat bazální nastavení. Říká, že prodej startupu není jediná cesta, kterou se člověk může v byznyse vydat. 

Dost se v rozhovoru opíráme také o téma umělé inteligence jako paralely fungování mozku. Říká, že AI zvládne programovat téměř každý, kdo zná základy programování (rozumí kódu, a dokáže správně formulovat potřeby.) Sám si rád hraje s teoriemi a myšlenkami toho, kam s AI můžeme dojít. Dále vysvětluje, jak mají lidé s umělou inteligencí pracovat. Větší smysl vidí v predikování, ne zpětném vyhodnocení možností. Podle něj je důležité si s jazykovými modely hrát a zkoušet stejné metody i se svým mozkem. Filip se v rozhovoru také dotkl modelu jednoho já a teorie více person. 

Také porovnává dvě teorie přístupu k vědomí a říká, že pravda je podle něj někde mezi. Popisuje, že je zajímavé, jak moc vrcholové sportovce ovlivňuje psychika a dotýká se také placebo efektu. Do jaké míry může naše vědomí a psychika ovlivňovat náš život? Dále shrnuje, jaké roviny zvědomění mu pomáhají v životě. 

Je podle něj skvělé, se začít na věci dívat mikroskopicky, jít do většího detailu. Spokojenost se v jeho případě skládá z toho, aby měl co nejvíce dobrých dní, ale nepřestal se při tom soustředit na dlouhodobé cíle. Smysluplnost a spokojenost podle něj mohou být dost rigidní narativy a nemusíme si mezi jedním a druhým vybírat. Klíčem, jak se sebou pracovat jako s generativním modelem jsou sny. Zkrátka máme zažívat spokojenost v mnoho časových řadách najednou. 

Jak se člověku změní mysl a život po prodeji firmy? Proč jít u spokojenosti a smysluplnosti více do hloubky? Do jaké míry mohou naše vědomí a psychika ovlivňovat náš život? Jaké jsou pohledy na vědomí? A proč je důležité neignorovat bazální nastavení? 

Zajímavé odkazy a epizody

Partnerem podcastu jsou

Vašeliga.cz – Pomocí VAŠELIGA.CZ is každý měsíc zahrajete 4 vyrovnané zápasy ve vašem oblíbeném sportu. Squash, badminton, tenis, ping-pong nebo beach volejbal – poznejte nové přátele/soupeře a buďte aktivní. Napište kód vašezdraví na email vaseliga@vaseliga.cz pro měsíc zdarma.

Sledujte nás na sociálních sítích

Facebook  Instagram  Youtube 

Vybrané rozhovory